گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، در برنامه پایش 2 مهرماه، موضوع واردات مسافری موبایل و زمین خواری در مشهد، نقد و آنالیز شد.

گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه

به گزارش گروه مالی وبلاگ خبری تحلیلی به نقل از روابط عمومی پایش، در برنامه پایش 2 مهرماه، موضوع واردات مسافری موبایل و زمین خواری در مشهد، نقد و آنالیز شد.

هادی سلیمی زاده، کارشناس مالی در برنامه پایش، با بیان اینکه در اواخر سال 96 برای ورود گوشی تلفن های همراه با کیفیت و جلوگیری از قاچاق، رجیستری تلفن همراه مطرح شد، اضافه کرد: با اجرای این طرح، قاچاق گوشی تلفن همراه کاهش یافت. در پی ایجاد نوسانات ارزی، با وجود اینکه وارد نمایندگان ارز 4200 تومانی دریافت کردند، اما قیمت گوشی ها بیش از 3 برابر افزایش یافت. همین مسئله باعث شد ارز دولتی برای کالا حذف گردد

وی گفت: پس از حذف ارز دولتی برای واردات کالای مذکور، اجازه ورود مسافری گوشی تلفن همراه داده شد. بعد از این اتفاق حجم واردات مسافری به یک میلیون و هفتصد و پنجاه گوشی در سال رسید. این مسئله تا آنجا پیش رفت که واردات تجاری گوشی 4 میلیون و واردات مسافری به 6 میلیون رسید. این مسئله نشان می دهد که سیستم واردات گوشی تلفن همراه هنوز درست نشده است

سلیمی زاده با تاکید بر اینکه برخی واردنمایندگان به خرید پاسپورت برای رجیستری تلفن همراه اقدام می نمایند، اضافه کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر سفر اربعین در پیش است، خیلی از افراد به دنبال خرید پاسپورت های زائرین هستند. آژانس های مسافرتی نیز در این زمینه فعال هستند و با اهدای سیم کارت خارجی، زائرین را فریب می دهند.

این کارشناس مالی بیان نمود: طرح رجیستری ایجاد شد تا بازار تلفن همراه ساماندهی و از ورود گوشی های قاچاق جلوگیری گردد. اما در حال حاضر با ورود مسافری گوشی ها، گره کوری در این زمینه ایجاد شده است.

اساطیر زمین خواری در مشهد

در بخش دوم برنامه پایش با دعوت از هادی ذالکی، خبرنگار محلی مشهد و مستندساز، موضوع زمین خواری در شهرک ویلایی اساطیر این شهر آنالیز شد. در همین زمینه ذالکی در برنامه پایش، گفت: در شهرک اساطیر مشهد با یک پروژه 80 هزار هکتاری رو به رو هستیم که شامل 32 قطعه ویلا های لوکس می گردد. در آن منطقه از این ویلا ها کم نیست.

ذالکی اضافه کرد: در حال حاضر هر کدام از این ویلا ها بیش از 7 میلیارد قیمت دارد. از این 32 قطعه، بخشی از آن قبلا خرید و فروش می شد. بخشی دیگر به پیمانکاری واگذار می گردد تا ترمیمی صورت گیرد و به فروش برسد. برخی از این قطعات پروانه ساخت از شهرداری دارد. در این زمینه جای سوال دارد که چگونه شهرداری برای محلی که جز شهر نیست، پروانه صادر نموده است؟ در صورتی که جهاد کشاورزی با این موضوع مخالفت نمود.

این مستند ساز در ادامه اضافه کرد: در این پرونده، بحث رشوه دریافت برخی مدیران سابق جهاد کشاورزی نیز مطرح است که این مدیران بازداشت شده اند. 14 قطعه از این ویلا ها محل مناقشه وزارت جهاد کشاورزی است که با رای دادگاه، باید تخریب شوند.

وی با بیان اینکه عموم تخریب های انجام شده در این خصوص مربوط به تخریب دیوار ها قبل از ساخت و ساز است، گفت: به نظر می رسد تخریب ویلا ها برای مجری است و نحوه تخریب برای ما محل سوال است. در صورت تخریب ویلا ها، مکان ها تا چند ده سال دیگر امن است و کسی جرئت ویلا سازی غیر قانونی ندارند.

ذالکی با تاکید بر اثرات اجتماعی تخریب ویلا ها بیان نمود: این کار در کنار اثر اجتماعی، نمایانگر جدیدت قانون در این زمینه است. مشکل اصلی در مشهد بحث ویلا ها و باغ شهر ها است. به عنوان مثال در طرقبه و شاندیز این موضوع به وضوح مشاهده می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید