گام های کوتاه برای جذب گردشگر خارجی

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، اگرچه لغو یک طرفه ویزای ایران با چین تصویب شد، اما به گفته کارشناسان این اتفاق در آینده به ضد تبلیغی برای ایران بدل خواهد شد و چندان کمی به جذب گردشگر خارجی نخواهد کرد.

گام های کوتاه برای جذب گردشگر خارجی

امیرپویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران به همشهری می گوید: چین حدود 80 میلیون گردشگر خروجی در سال دارد، اما لغو یک جانبه ویزا از سوی ایران برای اتباع و گردشگران چینی تمام ماجرا نیست، چون گردشگران ورودی به ایران گردشگران لحظه آخری نیستند که بلافاصله ترغیب به سفر شوند.

پیش تر سیاست دریافت ویزای فرودگاهی برای گردشگران خارجی ورودی به کشور به اجرا گذاشته شده که کشورهای دیگر را ترغیب به پیوستن به معاهدات دوجانبه برای لغو ویزا کرد.

امیرپویان رفیعی شاد می گوید: لغو ویزا با دیپلماسی در ارتباط است. مانند قراردادی که با ترکیه به صورت دوجانبه وجود داشت، بنابراین اگر بخواهیم سفر به ایران را تا آن حد سهل کنیم که از آن سوی بام بیفتیم، در شأن و صندلی گردشگری ایران نیست.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران حتی با نقد سیاست تسهیل ویزا ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس ازجمله با عمان می گوید: در حالیکه کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس به راحتی می توانند به ایران سفر نمایند، دریافت ویزای ورود به این کشورها برای ایران سخت است؛ در این شرایط لغو ویزا یکجانبه ایران می تواند تبدیل به ضد تبلیغ برای گردشگری ایران گردد.

زیرساخت ها مهیا نیست

لغو ویزا ایران برای اتباع چین در شرایطی انجام شده که هنوز زیرساخت های مورد احتیاج برای جذب گردشگران آسیای جنوب شرقی ازجمله چین در ایران وجود ندارد. کمبود تورلیدر چینی زبان در ایران، یکی از کاستی های مهم گردشگری ایران برای فعالیت در بازار هدف گردشگری ایران در چین است. نبود رستوران های چینی و حتی تبلیغات به زبان چینی نیز از دیگر کاستی های موجود در این جهت است که به گفته حسن تقی زاده انصاری از فعالان صنعت گردشگری کشور باید پیش از لغو یکجانبه ویزا ورود به ایران برای اتباع چین رفع می شد.

حسن تقی زاده انصاری به همشهری می گوید: تسهیل ویزا یکی از عوامل رونق گردشگری 2کشور ایران و چین است، اما همزمان باید شرایط جذب گردشگران چین، زیرساخت های مورد احتیاج این بازار هدف و سلایق و علایقی که می تواند ترغیب نماینده سفر چینی ها به ایران باشد در دستور کار قرار می گرفت.

به گفته او، تبلیغات در بازار چین، رفع کردن احتیاجهای غذایی گردشگران چینی، اطلاع رسانی مناسب، داشتن راهنمای مجرب و اجرای برنامه های فرهنگی - هنری جذاب و مورد احتیاج گردشگران چینی در ایران پیش زمینه هایی است که پیش از لغو ویزا با چین باید در دستور کار قرار می گرفت.

انصاری اگرچه لغو ویزا یکجانبه ایران با چین را در جذب گردشگران چینی به کشور مؤثر می داند، اما در آسیب شناسی این اقدام می گوید: گردشگران چینی بعد از یک بار سفر به ایران یا دیگر کشورها بار دیگر بازمی گردند و خدمات غیررسمی در اختیار هموطنان خود در کشورهای مقصد قرار می دهند. ساختمان ها و امکانات مختلف را خارج از ظرفیت های گردشگری کشور برای چینی ها فراهم می نمایند که اگر فکری نگردد، ظرفیت های اقامتی کشور بی بهره می ماند.

او با تأکید بر اینکه اگر بتوان به جای کالاهای چینی، گردشگران چینی را وارد کشور کرد، تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور خواهد داشت، اضافه نمود: برداشتن ویزا شرط کافی برای رونق گردشگری ایران نیست. همانطور که ایران با بعضی کشورهای همسایه لغو ویزا کرد اما تأثیری در جذب گردشگر به کشور نداشت.

احتمال شکل گیری محله چینی ها در ایران

علی اشرف واقفی پور از فعالان صنعت گردشگری در جهت ایران و چین است که از سال ها پیش پیگیر ورود گردشگران چینی به ایران بود. او در ارتباط با لغو ویزا ایران برای چینی ها می گوید: بهتر بود اگر ویزای ایران برای چینی ها برداشته گردد، چین هم اقدام متقابل انجام می داد. او به همشهری گفت: گردشگران چینی برای دریافت ویزای ایران در کشورشان مشکل داشتند و مجبور می شدند ویزای دست دوم یا سوم بگیرند. واسطه هایی بودند که در کار صدور ویزا برای چینی ها دخالت و پروسه دریافت ویزا را برای آن ها مشکل و هزینه بر می کردند. او در آسیب شناسی لغو یک جانبه ویزای ورود چینی ها به ایران می گوید: هر جا پای چینی ها باز گردد، شاهد شکل گیری محلات چینی هستیم و آن ها به تدریج خود را از خدمات گردشگری کشور میزبان بی احتیاج می نمایند که ممکن است این اتفاق در ایران تکرار گردد.

منبع: همشهری

منبع: همگردی

به "گام های کوتاه برای جذب گردشگر خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های کوتاه برای جذب گردشگر خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید