کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر...

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، مدیر سازمان مردم نهاد جوانان وارث زمین محمودآباد گفت: دپوی زباله به صورت کنونی، ذره ذره به کوهی عظیم در نقاط مختلف مازندران تبدیل گردیده اما تصمیمی درست برای کنترل و مدیریت زباله ها گرفته نگردیده است.

کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر... شاهین دهستانی در گفت و گو با وبلاگ خبری تحلیلی با بیان این که معضلی که به آرامی تبدیل به کوهی بزرگ در نقاط مختلف استان گردیده، باید با مدیریتی صحیح کنترل گردد، اظهار کرد: این روزها در کنار داغ ترین خبرهای اقتصادی و سیاسی ایران می توان به یکی از معضلات فراموش نشدنی که سال ها گریبان یکی از سبزترین استان های ایران را گرفته است اشاره نمود.

زباله؛ صنعتی پول ساز!

وی توضیح داد: با نگاهی گذرا به سطح زندگی مردم در کشورهای اروپایی و صنعتی جهان متوجه می شویم که آنها علاوه بر استفاده فراوان از تجهیزات و مصنوعات که منجر به فراوری زباله می گردد کنترلی صحیح در مدیریت پسماند داشته و به اندازه ای ایده آل است که صنعت بازیافت زباله را برای این کشورها به یکی از پول سازترین صنایع تبدیل کرد.

این فعال محیط زیست با اشاره به این که این روند قطعا می تواند به اتفاقات خوشایندی برای آن کشورها تبدیل گردد، گفت: پیشرفت در کشورهایی که کنترل صحیح بر زباله خود دارند تا حدی شتاب برداشته که برخی از کشورهای اروپایی به سمت واردات زباله از کشورهای فقیر آفریقایی تمایل پیدا کردند.

سرمایه هایی که از بین می روند

دهستانی در ادامه گفت: اما در ایران هرگز تصمیمی درست برای کنترل و مدیریت زباله ها گرفته نشد و هر روز شاهد از بین رفتن و دپو شدن این سرمایه عظیم بوده که اگر به صورت جدی به آن نگاه گردد می تواند بخشی از مساله بهداشت، سلامت، محیط زیست و اشتغال جامعه را رفع کند.

وی توضیح داد: مازندران با دارا بودن خاک حاصلخیز و آب و هوایی مطلوب می تواند یکی از برترین مراکز صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری به تمامی نقاط جهان باشد اما این روزها شاهد از بین رفتن داشته های استان هستیم.

مدیر سازمان مردم نهاد جوانان وارث زمین محمودآباد اضافه کرد: مدیریت نادرست و ناکارآمد در اجرای برنامه ها، جلسات تکراری و رزومه ساز و گزارش های غلط از جمله دلایل عقب ماندگی این استان در بحث حل بحران زباله است.

فرهنگ سازی در خانه ها از اساسی ترین راهکار ها برای دفع زباله است

دهستانی با اشاره به راهکار حل این معضل با بیان این که بحث فرهنگ سازی در خانه ها را در دستور کار قرار دهیم، یادآور شد: اساسی ترین راه فرهنگ سازی در خانه هاست، صدا و سیما، رسانه ها، بهداشت و درمان، محیط زیست، آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگان ها باید در جهت فرهنگ سازی کاهش فراوری زباله که نخستین قدم برای حفظ سرزمین سبز مازندران است، اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: حواسمان باشد تنها اگر ادارات تابع استانداری مازندران و ادارات کل این استان، در بحث زباله و مصرف کاغذ دقت عمل بیشتری به خرج دهند بخشی از معضل میزان زباله در این استان رفع می گردد و مازندران می تواند تبدیل به قطب فراوری خاک گلدان و کمپوست گردد.

دهستانی در سرانجام گفت: با تقویت کارگاه های صنعتی بازیافت زباله های خشک که تعدادشان کم هم نیست، می توان به یکی از قطب های بازیافت زباله تبدیل گردیده و درآمدی سرشار را برای این استان به وجود آورد، دپوی زباله برای دراز مدت در هر نقطه از این استان همانند خط قرمزی برای تمام خوبی ها و آب و هوای تمیز این استان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید