کابوس صوفیه برای کولاکوویچ و شاگردانش، چه کسی مقصر است؟

به گزارش خبرنگاران، پرونده نوزدهمین دوره رقابت های والیبال قهرمانی دنیا در حالی برای ایران بسته شد که تیم های برزیل، آمریکا، روسیه، لهستان، صربستان و ایتالیا به مرحله سوم صعود کردند و ملی پوشان کشورمان در مرحله دوم مسابقات با کسب 4 پیروزی، 4 شکست و 12 امتیاز به عنوان سیزدهمی رسیدند و با هفت پله سقوط نسبت به دوره گذشته رقابت ها به کارشان خاتمه دادند.

کابوس صوفیه برای کولاکوویچ و شاگردانش، چه کسی مقصر است؟

مسابقات برای ایران از شهر وارنا در بلغارستان آغاز شد و ملی پوشان آغاز خوبی داشتند. آنها پیروز شدند با 4 پیروزی برابر تیم های پورتوریکو، کوبا، فنلاند و بلغارستان و یک شکست مقابل لهستان به عنوان تیم دوم گروه راهی دور بعد شوند.

شهر صوفیه در بلغارستان میزبان مرحله دوم مسابقات برای ایران بود و به کابوسی برای کولاکوویچ و شاگردانش تبدیل شد؛ شهری که خاطره تلخ را بر ذهن بلندقامتان والیبال ایران حک کرد و سه شکست مقابل تیم های بلغارستان، کانادا و آمریکا را رقم زد تا این خاتمه کار تیم ملی در رقابت های قهرمانی دنیا و عنوان سیزدهمی به سوغات صوفیه برای والیبال ایران تبدیل گردد.

پس از درخشش والیبال ایران در سال های اخیر و کسب مقام ششمی در دوره گذشته مسابقات با راهنمایی کواچ شاید کم تر علاقه مند مشتاق به والیبال پیش بینی کسب چنین مقامی را داشت و اکثر کارشناساس والیبال قرار گیری ایران در صندلی 6- 10 را مقام خوب برای ایران پیش بینی می کردند اما معادلات به هم ریخت.

پیش از آغاز رقابت های قهرمانی دنیا، هجدهمین دوره بازی های آسیایی برگزار می شد و درحالی که طبق اعلام فدراسیون قرار نبود تیم ملی اصلی به این رویداد اعزام گردد تا تمام تمرکز تیم ملی روی رقابت های قهرمانی دنیا باشد اما به یک باره و با اعلام محمدرضا داورزنی، معاونت ورزش قهرمانی تاکید شد که تیم ملی اصلی به اندونزی اعزام می گردد! تصمیمی که تا چند روز هیچ واکنشی را از سوی فدراسیون والیبال به دنبال نداشت و همین حدس و برآورد را بیشتر کرد که فشار وزارت ورزش برای کسب مدال طلای والیبال در بازی های آسیایی اختلافاتی را بین آنها و فدراسیون والیبال به وجود آورده است.

بالاخره تیم به اندونزی اعزام شد و والیبال، طلای بیستم کاروان را نیز بدون حتی یک ست از دست رفته کسب کرد؛ طلایی که شاید حتی تیم ب نیز می توانست آن را به دست آورد فقط شاید کمی سخت تر و با چند ست از دست رفته.

به گفته اکثر کارشناسان، طلای بازی های آسیایی فدای رقابت های قهرمانی دنیا شد تا تیمی خسته راهی بلغارستان بگردد؛ تیمی که در مسابقات قهرمانی دنیا آغاز خوبی داشت اما رفته رفته نتوانست رویه خود را حفظ کند.

با آغاز دور دوم مسابقات استارت باخت ها با بلغارستانی آغاز شد که ایران نه تنها در مرحله نخست رقابت ها بلکه در لیگ ملت های والیبال به میزبانی ایران نیز شکست داده بود اما در دور دوم و در یک بازی حساس نتیجه واگذار شد.

در کنار خستگی تیم ملی، ضعف در دریافت ها نیز به خوبی احساس و رقبا با بررسی بازی های تیم ملی و با زدن سرویس های خوب دریافت ایران را هدف قرار دارند تا دست سعید معروف برای بازی سازی خالی بماند. ضعفی که نبود فرهاد قائمی را هم بسیار به چشم آورد.

شاید اگر تیم ب به جاکارتا اعزام می شد جوانان و استعدادهای خوب والیبال محک می خوردند و برای رویدادهایی همچون مسابقات دنیای آماده می شدند.

جوانانی مانند امیرحسین توخته که در لیگ ملت ها با اعتماد کولاکوویچ پا به زمین گذاشتند و در رقابت های قهرمانی دنیا نیز سرویس های خوب او در مقابل کانادا یک ست از دست رفته را برای ایران زنده کرد. اعتماد کولاکوویچ در رقابت های لیگ ملت ها به توخته و کاظمی و شریفی امیدبخش بود و اگر این اعتمادها ادامه دار بود شاید اینگونه دست تیم ملی در قهرمانی دنیا بسته نمی شد.

حال نوزدهمین دوره رقابت های والیبال قهرمانی دنیا بدون ایران وارد مرحله سوم خود خواهد شد و تیم ملی باید با فراموشی این نتایج خود را برای آینده بهتری آماده کند. آینده ای که از امروز و با تصمیم های منطقی و برنامه ریزی شده ساخته می گردد. آینده که باید معین گردد چه کسی در والیبال تصمیم گیرنده است، آیا وزارت ورزش در فدراسیون والیبال دخالت دارد و یا رئیس والیبال برای آن تصمیم گیرنده نهایی است.

و سئوال خاتمهی این که چه کسی مسئول کسب نتیجه ضعیف تیم ملی در رقابت های دنیای است؟ وزارت ورزش که طلای بازی های آسیای را می خواست و یا فدراسیون والیبال که تصمیم خود مبنی بر اعزام تیم ب به جاکارتا را تحت فشار وزارت ورزش لغو و مطیع تصمیم وزارت شد؟

منبع: خبرگزاری مهر

به "کابوس صوفیه برای کولاکوویچ و شاگردانش، چه کسی مقصر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس صوفیه برای کولاکوویچ و شاگردانش، چه کسی مقصر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید