پیغام تازه روسیه به آزمایش موشکی اخیر آمریکا

ایرنا نوشت: وزارت دفاع روسیه تنها یک روز پس از هشدار ولادیمیر پوتین به آمریکا مبنی بر اقدام متقابل روسیه در برابر اقدامات موشکی آمریکا، از آزمایش دو موشک قاره پیما در آب های شمالی اطلاع داد تا پاسخی روشن به تازه ترین آزمایش موشکی آمریکا داده باشد.

پیغام تازه روسیه به آزمایش موشکی اخیر آمریکا

اداره اطلاعات و اخبار وزارت دفاع روسیه اعلام نموده است که مطابق با برنامه آمادگی نظامی، دو موشک قاره پیمای سینوا و بولاوا از زیردریایی های راهبردی اتمی تولا ویوری دولگوروکی پرتاب شدند.

موشک های سینوا و بولاوا به ترتیب از اقیانوس منجمد شمالی و از دریای بارنتس پرتاب شدند و به میدان نظامی چیژا در استان آرخانگلسک و میدان نظامی کورا در شبه جزیره کامچاتکا اصابت کردند.

مشخصات فنی بولاوا و سینوا و زیردریایی های پرتاب نماینده

موشک دریاپایه بولاوا یا ار-30 بر اساس طبقه بندی ناتو اس اس.ان ایکس-30 است که موشک سه مرحله ای بالستیکی قاره پیمای با سوخت جامد است.

روسیه در حال تکامل موشک بولاوا است. موشک های جدید قدرت حمل دو برابر بیشتر ماده انفجاری از موشک های نسل قبل و 12 هزار کیلومتر پیمایش دارند.

زیر دریایی اتمی یوری دولگاروکی نیز که مجهز به اژدر انداز و 16 موشک بولاوا است، با 107 خدمه می تواند سه ماه در آب بماند و تا عمق 450 متری پایین برود.

موشک سینوا یا ار.اس.ام-54 هم موشک دریاپایه است که در طبقه بندی ها، اسکیف اس.اس.ان-23 نامیده می گردد.

سینوا از پیشرفته ترین موشک های قاره پیمای روسیه قادر به حمل کلاهک های هسته ای است و از مزیت های این موشک تقسیم کلاهک آن به 10 کلاهک است که رهگیری آن را برای سیستم های پدافند هوایی بسیار سخت و حتی ناممکن می نماید.

زیردریایی اتمی تول نیز با طرح دلفین ساخته شده و در سال 1987 به آب انداخته شد.

این زیردریایی اتمی قادر به حمله موشک های هسته ای و اژدر است و با وجود گذشت بیش از 30 سال از عمر آن در رزمایش های روسیه شرکت می نماید.

قدرت نمایی موشکی روسیه پس از دستور پوتین

پرتاب موشک های قاره پیما در مناطق حساس دریای بارنتس که هم مرز با نروژ و فنلاند و محدوده حضور ناتو و نیز اقیانوس منجمد شمالی محل رقابت های قدرت های قطبی در وهله اول روسیه و آمریکا است یک روز پس از دستور رئیس جمهوری روسیه صورت می گیرد.

دیروز پوتین به وزارت دفاع این کشور دستور داد تا تدابیر لازم را برای اتخاذ پاسخ قاطع به آزمایش موشکی اخیر آمریکا که تا پیش از لغوپیمان موشکی، ممنوع بود، بیندیشد.

رئیس جمهوری روسیه که در نشست شورای امنیت روسیه سخن می گفت، گفت: با توجه به شرایط جدید، من به وزارت دفاع، امور خارجه و سایر بخش های ذیربط دستور می دهم تا سطح تهدید ناشی از اقدامات موشکی اخیر آمریکا را تجزیه و تحلیل نمایند و اقدامات لازم را برای تهیه یک پاسخ متقارن در دستور کار قرار دهند.

پوتین گفت: ایالات متحده آمریکا روز 18 ماه اوت موشک بالدار زمین پایه را آزمایش کرد که به گفته طرف آمریکایی به هدف در فاصله بیش از 500 کیلومتر اصابت کرد.

وی اضافه کرد: این تسلیحات در زمره تسلیحات ممنوع شده در پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد انعقاد شده در سال 1987 است. علاوه بر آن استفاده از سکوی پرتاب چندمنظوره از نوع ام.ک-41 برای پرتاب این موشک کاملا این ایراد طرف روسی از سکوی مورد نظر در دوره اعتبار این پیمان را تایید می نماید.

رئیس جمهوری روسیه گفت: ما بارها اعلام کردیم که استقرار این سکوهای پرتاب در زمین در پایگاه پدافند موشکی در رومانی و نیز برنامه استقرار این سامانه در لهستان در آینده نقض آشکارپیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد است.

وی اضافه کرد: طرف آمریکایی این ایراد را رد نموده و مدعی شدند که سکوی پرتاب موشک از نوع ام.ک-41 قادر نیست موشک های بالدار تام هاوک پرتاب کند. همینک این مورد نقض پیمان از سوی آمریکا آشکار شده است اما دیگر اثبات کردن آن بیفایده است و خود طرف آمریکایی به آن اعتراف نموده است.

پوتین توضیح داد: بدیهی است در زمان حاضر این سوال مطرح می گردد که چگونه می توانیم بدانیم که در در رومانی و لهستان چه تسلیحاتی مستقر می گردد آیا سیستم های پدافند موشکی یا مجموعه های موشکی تهاجمی با برد بلند مستقر خواهد شد؟

وی اضافه کرد: این نکته قابل توجه است که آزمایش موشک منع شده در پیمان موشکی، 16 روز پس از خاتمه اعتبار این پیمان که واشنگتن پیشگام شده بود رخ داد. بدیهی است که این اقدام ناگهانی نبود و حلقه دیگری از ازنجیره اقدامات واشنگتن است که نگرانی ما را تایید می نماید.

رئیس جمهوری روسیه گفت: ما قبلا اطلاعات و شواهدی را در اختیار داشتیم که آمریکا در دوره طولانی به ساخت سلاح های منع شده در پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد می پردازد و بارها این مورد را به شرکای خود گوشزد کردیم اما گوش شنوایی وجود نداشت.

وی ادامه داد: اما مقام های آمریکایی بجای اینکه این وضعیت غیرقابل قبول را اصلاح نمایند و به رعایت پیمان بپردازند کارزار تبلیغاتی راه انداختند که گویا روسیه مفاد این پیمان را نقض می نماید، همان طور که برای همه آشکار شده است تنها هدف از آن سرپوش گذاشتن بر اقدامات واشنگتن در نقض پیمان و قصد برای خروج از آن بود.

همه اینها هیچ شک و تردیدی درباره مقاصد واقعی ایالات متحده باقی نمی گذارد که با خلاص شدن از محدودیت ها، دست های خود را برای استقرار موشک های منع شده در مناطق مختلف دنیا باز می نماید.

وی اضافه کرد: سیاستمداران آمریکایی عالیرتبه و در سطح میانی اعلام نموده اند که استقرار موشک های جدید در منطقه آسیا و اقیانوس آرام شروع خواهد شد اما این هم منافع اساسی ما را دربرمی گیرد زیرا این مناطق در نزدیکی مرزهای روسیه واقع شده است.

پوتین گفت: ما همانطور که می دانید هیچگاه نخواستیم و نمی خواهیم وارد مسابقه تسلیحاتی پرهزینه شویم که برای اقتصاد ما مخرب خواهد بود، یادآوری می کنم که روسیه از نظر بودجه نظامی در مکان هفتم دنیا پس از آمریکا، چین، عربستان سعودی، انگلیس، فرانسه و ژاپن واقع شده است.

وی ادامه داد: طراحی تسلیحات پیشرفته ما که در دنیا بی نظیر است باتوجه به خروج یکجانبه آمریکا از قرارداد محدودیت تسلیحات پدافند موشکی در سال 2003 انجام گرفت ما مجبور و موظف بودیم امنیت مردم و کشور روسیه را تامین کنیم، ما همینک این اقدامات را می کنیم و در آینده نیز این گونه اقدام می کنیم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: وزارت خارجه و دفاع روسیه و سایر سازمان های مربوطه را موظف می کنم سطح تهدید ناشی از اقدامات یادشده آمریکا را برای کشور ما و دنیا ارزیابی نمایند و تدابیر لازم برای پاسخ دادن متقابل را تدارک ببینند.

وی در خاتمه گفت که روسیه برای گفت وگوهای برابر و سازنده با آمریکا برای اعتمادسازی و تحکیم امنیت بین المللی آمادگی دارد.

یاد آور می گردد که پنج روز پیش وزارت دفاع آمریکا از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک زمین پایه غیر اتمی که طبق پیمان موشکی تا سه هفته پیش ممنوع به حساب می آمد، اطلاع داد.

این مساله موجب بروز موج جدید تنش ها بین روسیه و امریکا شده و مسکو اعلام نموده است که در صورت استقرار موشک های جدید آمریکایی منع شده در پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد در نقاط مختلف دنیا، به آن پاسخ خواهد داد.

اقیانوس منجمد شمالی و نیز مناطق قطب شمال باتوجه به جهت جدید کشتیرانی و گرم شدن هوای کره زمین و قرار دریافت منابع بسیار بزرگ انرژی در آن مورد توجه شدید روسیه و قدرت های قطبی دیگر شامل آمریکا، کانادا، نروژ و دانمارک قرار گرفته است.

روسیه به طور منظم در مناطق همجوار قطب شمال شامل سرزمین فرانتس ژوزف و نووایا زملیا رزمایش برگزار می نماید و در این مناطق پایگاه های نظامی مستقر و تسلیحات موشکی پیشرفته مستقر نموده است.

بنظر می رسد که آزمایش موشکی امروز روسیه پیغام مستقیمی به ناتو و آمریکاست که مسکو تماشاگر خط و نشان های موشکی آمریکا نیست و برای هر اقدام موشکی واشنگتن برنامه مشخصی دارد هر چند که به خوبی می داند از نظر مالی توان رقابت شانه به شانه با آمریکا را ندارد اما کوشش می نماید هدفمند، تسلیحاتی بسازد که حداقل توان بازدارندگی این کشور برابر آمریکا را حفظ کند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "پیغام تازه روسیه به آزمایش موشکی اخیر آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام تازه روسیه به آزمایش موشکی اخیر آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید