وضعیت اجرای قانون حمایت از معلولان در استان مرکزی نامطلوب است

به گزارش خبرنگاران، زهرا امینی عصر روز شنبه در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی دسترس پذیری و تردد افراد دارای معلولیت استان مرکزی در اراک، گفت: موضوع مناسب سازی، دسترس پذیری و تردد معلولان، جزء مفاد برنامه پنجم توسعه بوده اما متاسفانه در استان مرکزی خوب اجرایی نشده است.

وضعیت اجرای قانون حمایت از معلولان در استان مرکزی نامطلوب است

وی اضافه کرد: مواردی که در برنامه پنجم لحاظ شده، دستگاه ها به دلایل مختلف از جمله به بهانه کمبود اعتبار کافی از اجرای آن سر باز زدند. در حالی که بسیاری از این طرح ها با اعتبار اندک قابل اجرا است اما برخی دستگاه ها اهمال کردند.

امینی اعلام کرد: در بسیاری از شهرستان های استان مرکزی، کمیته های مناسب سازی تشکیل شد. جلسات با حضور فرمانداران برگزار و مصوبات توسط دبیرخانه مستقر در بهزیستی پیگیری شد اما گاها مشاهده می شد چون ضمانت اجرایی محکم در پس مصوبات وجود ندارد، از اجرای آن به نوعی امتناع شده است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: براساس قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف هستند در طراحی فراوری و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آن ها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم شود.

امینی توضیح داد: براساس این قانون شهرداری ها مکلف هستند صدور پروانه احداث و بازسازی و خاتمه کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری مشروط نمایند.

وی اعلام کرد: همچنین براساس ماده پنج این قانون وزارتخانه های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری ها مکلف هستند حسب مورد نسبت به مناسب سازی و دسترس پذیری تمامی خاتمهه ها، ایستگاه ها، تأسیسات، سامانه ها و ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری، دسترس پذیری سامانه های حمل و نقل عمومی برای افراد دارای معلولیت اقدام نمایند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی اعلام کرد: انتظار داریم تمامی دستگاه ها دوش به دوش بهزیستی در جهت اجرای این قانون گام بردارند.

لازم به ذکر است قانوان حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در اسفند ماه سال 96 به تصویب نمایندگان مجلس رسیده و در راستای عملیاتی شدن آن هم، یک دستورالعمل اجرایی در اردیبهشت ماه سال جاری به تمامی دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "وضعیت اجرای قانون حمایت از معلولان در استان مرکزی نامطلوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت اجرای قانون حمایت از معلولان در استان مرکزی نامطلوب است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید