وزیر کشور به دلیل عدم اجرای قانون هوای پاک کارت زرد گرفت

رئیس کمیته بودجه و نظارت اقتصادی شورای شهر تهران گفت: به وزیر کشور به دلیل اجرایی نشدن ماده 9 و 10 قانون هوای پاک در مورد افزایش و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری تذکر می دهم و تحقق این مسأله باید در اولویت باشد.

وزیر کشور به دلیل عدم اجرای قانون هوای پاک کارت زرد گرفت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت اقتصادی شورای شهر تهران در تذکری به شهرداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران گفت: مطابق با اصل 50 قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می گردد. وظیفه ای که ظاهرا دستگاه های اجرایی، شهرداری ها، سازمان های مردم نهاد و همه ما هر یک به سهم خود از اجرا و پیگیری آن غفلت نموده ایم چرا که امروز گرفتار آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن به عنوان تهدیدی برای زندگی شده ایم.

وی اضافه نمود: یکی از ابزار های کاهش آلودگی هوا توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودرو های تک سرنشین است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت اقتصادی شورای شهر تهران گفت: بر همین اساس مطبق ماده 9 قانون هوای پاک مصوب مجلس وزارت کشور موظف است با همکاری وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی، زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهر های بالای 200 هزار نفر جمعیت را طی مدت 5 سال از محل منابع درآمد ماده 6 این قانون تأمین کند.

فراهانی بیان داشت: این مسأله باید به وسیله یاری بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودرو های برقی ـ. بنزینی (هیبریدی)، موتورسیکلت برقی باشد.

وی بیان داشت: علاوه بر این مطابق ماده 10 قانون مربوطه، وزارت کشور موظف است از محل درآمد های عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه، ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری را به میزان سالانه 5 درصد با اولویت کلانشهر ها و شهر های بالای 500 هزار نفر جمعیت افزایش دهد.

وی توضیح داد: متأسفانه علیرغم این وظیفه قانونی ما شاهد تأمین حتی یک دستگاه اتوبوس توسط وزارت کشور پس از تصویب این قانون نبوده ایم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت اقتصادی شورای شهر تهران اظهار داشت: بر همین اساس به عنوان نماینده مردم با توجه به اهمیت موضوع در اجرای بند 2 ماده 80 قانون شورا های اسلامی کشور درباره اجرای ماده 9 و 10 قانون هوای پاک در مورد افزایش و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به وزیر کشور تذکر می دهم.

این عضو شورای شهر تهران توضیح داد: امیدوارم با اقدام به موقع رحمانی فضلی وزیر کشور شاهد توجه به اجرای قانون هوای پاک و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری برای ادای حق مردم باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وزیر کشور به دلیل عدم اجرای قانون هوای پاک کارت زرد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشور به دلیل عدم اجرای قانون هوای پاک کارت زرد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید