ورود پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به تصفیه پساب های صنعتی

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی به نقل ازجهاد دانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی در دیدار با مصطفی سالاری استاندار گیلان، با اشاره به فعالیت های پژوهشی جهاددانشگاهی در استان های مختلف با تکیه بر ظرفیت های بومی، اظهار کرد: واحدهای استانی جهاددانشگاهی با توجه به ظرفیت های بومی فعالیت های پژوهشی تخصصی را به صورت هدفمند دنبال می نمایند البته پژوهش های استانی با رویکرد ملی دنبال می شوند. پژوهشکده محیط زیست هم بنابر پتانسیل های موجود در گیلان مستقر است.

ورود پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به تصفیه پساب های صنعتی

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست در حال حاضر به صورت تخصصی در حوزه پساب های صنعتی و آب همراه نفت و نمک زدایی ورود نموده است، اضافه نمود: برای اینکه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب نمک که 80 درصد آن را تشکیل می دهد از نفت جدا گردد، تحقیقات نشان داده که هر چقدر چاه نفت عمیق تر باشد، حجم آب و آب نمک هم بیشتر خواهد شد در این راستا پژوهشگران پژوهشکده محیط زیست طی فرایندی موفق به جداسازی ناخالصی های مذکور شدند.

وی ادامه داد: همواره پساب های صنعتی بجا مانده از فرایند مذکور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده که پژوهشگران ما توانستند آب و آب نمک موجود را به قابلیت استفاده در کشاورزی و همچنین خود صنایع برسانند.

طیبی بااشاره به فعالیت های پژوهشکده در مبحث زباله و امحای آن گفت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستورکار نهاده شد که منجربه ساخت واحدهای کمپوست شد، با توجه به اینکه اکنون در جهان راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این کار باید با بهترین روش انجام گردد.

رئیس جهاددانشگاهی بیان نمود: با توجه به تعدد زباله سوزها و واحدهای کوچک که خود باعث تشدید آلاینده ها می شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می گذارند، لذا بهتر است که کار بزرگی را با مشارکت شرکت های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تکنولوژی است و می تواند در این راستا و با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به کشور، چالش های زیست محیطی پیشرو را حل نماید.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی گیلان می تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود کند، گفت: پژوهش هایی در راستای ارتقای کیفیت برگ چای و افزایش فراوری چین چای توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده که این امکان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذکور جهاددانشگاهی در حوزه برنج و کاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات کاربردی دارد.

طیبی ادامه داد: جهاددانشگاهی در حوزه پزشکی نظیر درمان ناباروری، سلول درمانی، سرطان برست، زخم های بدخیم و مزمن خدماتی را در حال ارائه دارد که این خدمات می توانند در استان گیلان اجرایی شوند.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه به دنبال کاربردی کردن پژوهش ها هستیم، اضافه نمود: جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت های علمی و پژوهشی موجود می تواند خدمات علمی را به جامعه ارائه دهد.

وی همچنین از احداث مجتمع رفاهی، آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی در گیلان خبرداد و گفت: زمینی به مساحت 5500 مترمربع در چابکسر جهت احداث مجتمع چندمنظوره رفاهی، آموزشی و تفریحی خریداری شده و در حال اخذ مجوزهای احداث هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ورود پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به تصفیه پساب های صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی به تصفیه پساب های صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید