هواپیمایی ماهان

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، شرکت هواپیمایی ماهان، به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران، فعالیت خود را از سال 1371، در شهر کرمان آغاز کرد.

هواپیمایی ماهان

ناوگان هواپیمایی ماهان

ناوگان این شرکت هم اکنون متشکل از 58 فروند هواپیمای مسافربری و باری است.

این فهرست شامل شانزده BAE 146-300 با ظرفیت 112 نفر، چهارده ایرباس A300-600 با ظرفیت 256 نفر، ده فروند ایرباس A310-300 با ظرفیت 202 نفر، شش فروند ایرباس A300-B4/B2 با ظرفیت 254 نفر، سه فروند ایرباس A340-300 با ظرفیت 221 نفر، دو فروند بوئینگ 747-300 با ظرفیت 462 نفر و دو فروند ایرباسA320 با ظرفیت 156 نفر می باشد.

کلاس های پروازی هواپیمایی ماهان

پروازهای داخلی

کلاس تجاری

 • دارای کابین هایی با فضای کافی جهت استراحت و امکان تنظیم صندلی
 • ارائه سرویس انتخاب غذای ویژه ایرانی و بین المللی و انواع نوشیدنی

کلاس اکونومی

 • فضای صندلی 31 اینچ
 • ارائه سرویس انواع نوشیدنی

پروازهای خارجی

کلاس تجاری

 • دارای کابین هایی با فضای کافی جهت استراحت و امکان تنظیم صندلی
 • ارائه سرویس انتخاب غذای ویژه ایرانی و بین المللی و انواع نوشیدنی
 • قابلیت انتخاب از میان فیلم های ارائه شده توسط میهماندار و استفاده از سیستم پخش DVD /MP3 ، جهت دیدن فیلم ها و شنیدن موسیقی های متنوع، در پروازهای بالای سه ساعت
 • ارائه کیف ملزومات بهداشتی, آرایشی وتحریری، به عنوان هدیه به مسافران
 • ارائه هدیه به بچه ها دو تا دوازده سال جهت سرگرمی
 • وجود پتو و بالش ضدعفونی وبسته بندی شده در کلیه پروازها

کلاس معمولی

 • فضای صندلی 31 اینچ
 • ارائه سرویس انواع نوشیدنی و سرو غذا

مقدار بار مجاز در هواپیمایی ماهان

حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی در کلاس پروازی اکونومی 20 کیلوگرم و در کلاس بیزنس 25 کیلوگرم می باشد. همچنین در پروازهای خارجی در کلاس پروازی اکونومی 30 کیلوگرم و برای کلاس بیزنس 40 کیلوگرم می باشد.

باشگاه مسافران هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان دارای سه سطح عضویت است که براساس مسافت و کلاس پروازی به اعضای خود امتیاز می دهد.

به محض وارد شدن 1500 مایل اعتبار به حساب مسافر، وی کارت عضویت خود را دریافت خواهد کرد. در سطح نقره ای، این مقدار به 25 هزار مایل و در سطح طلایی به 50 هزار مایل افزایش می یابد. ازجمله مزایای اعضای طلایی میتوان به نیم بها بودن پرواز با ماهان ایر و حمل 15 کیلوگرم بار اضافی اشاره نمود. همچنین با ثبت نام اینترنتی، هریک از مشتریان می توانند 3000 امتیاز دریافت نمایند.

دیگر امکانات

این شرکت امکان خرید بلیت به صورت آنلاین و البته تنها از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، برای مشتریان خود فراهم کرده است. همچنین هرگونه تغییر احتمالی پروازها را از طریق سامانه پیام کوتاه و ایمیل به مسافران اعلام خواهد کرد.

از دیگر امکانات این شرکت می توان به امکان سفارش غذای خاص برای مسافران در پروازهای خارجی، حداقل تا 72 ساعت پیش از پرواز اشاره نمود.

تاریخچه هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان، به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران، در سال 1371، در شهر کرمان تأسیس شد و پس از یک سال، در سال 1372 فعالیت خود را به طور جدی با به راه انداختن پرواز تهران - کرمان آغاز کرد.

نام این شرکت برگرفته از شهری است به همین نام، که در 35 کیلومتری کرمان واقع شده است. در آغاز کار، ناوگان این شرکت محدود به 4 هواپیما می شد که دولت مصر آن ها را درازای بدهی خود به ایران واگذار کرده بود. عمده ترین سهام دار این شرکت، مؤسسه خیریه مولی الموحدین است که ما به ازای ریالی این 4 هواپیما را به دولت پرداخت نمود. در حال حاضر این شرکت به 52 مقصد در کشورهای مختلف آسیا، اروپا و خاورمیانه پرواز مستقیم دارد.

حوادث عمده

در دوازدهم شهریور سال 1390 هواپیمای ایرباس این شرکت به شماره پرواز 613، که از تهران راهی مشهد بود در ساعت 22:30 در فرودگاه مشهد دچار سانحه شد.این پیشامد که حدود ساعت 24 و هنگام فرود در باند فرودگاه به علت ترکیدگی چرخ جلو، به وجود آمد، تلفات جانی شدیدی در بر نداشت و تنها برخی از سرنشینان، ازجمله محسن رضایی دچار جراحاتی شده اند.

دفتر مرکزی هواپیمایی ماهان

تهران، بزرگراه جناح، خیابان آزادگان (روبروی مترو صادقیه) ، شماره 21، برج ماهان

منبع: فرنگ

به "هواپیمایی ماهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمایی ماهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید