همه آنچه که باید درباره ورزش پاراگلایدینگ بدانید!

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، پرواز با پاراگلایدر بسیار زیبا و لذت بخش تلفیقی از حرکات بدن و کنترل مغز است.

همه آنچه که باید درباره ورزش پاراگلایدینگ بدانید!

به گزارش ،ورزش های تفریحی و هیجان انگیز گوناگونی در جهانی ورزش ها وجود دارد که در صورت تجربه آن شاید عاشقش شوید که به جرات می توان گفت پاراگلایدر نیز یکی از همین ورزش هاست.

به همین دلیل امروز قصد دارد تا به معرفی این ورزش مهیج بپردازد.

پاراگلایدینگ یا چتربال سواری یک ورزش تفریحی و رقابتی مخاطره آمیز است.

در هنگام پرواز، خلبان پروازی با ویژگی هایی مثل سبک وزنی و پرواز آزاد را به طور همزمان با یک چتربال که در واقع نوعی بادپر است تجربه می کند.

می توان گفت پاراگلایدر یک وسیله نوظهور پروازی است که به سرعت در جهان در حال توسعه است.

این وسیله ساده ترین و آخرین دستاورد بشر برای پرواز شخصی است. پاراگلایدر هیچ گونه موتوری ندارد و نشست و برخاست آن توسط پای خلبان انجام می گیرد.

این وسیله وزن کم و حجم کوچکی دارد و به راحتی قابل حمل است، سازه بال از نوعی پارچه خاص نایلونی و توسط بند هایی بسیار محکم از جنس کولار ترکیب یافته اند که توسط یک قفل فولادی بنام کارابین به هارنس که همان صندلی و در بر گیرنده خلبان است متصل می شود.

این وسیله نسبت به دیگر وسایل پروازی بسیار ارزانتر است و طول دوره آموزش کوتاه و مفرحی دارد.

پاراگلایدر هیچ گونه اسکلت داخلی ندارد و تنها اجزای شکل دهنده آن بند ها و پارچه بال است که مانند یک تشک بادی هنگامی که در معرض جریان هوا قرار می گیرد به وسیله سلول هایی که برای ورود هوا تعبیه شده اند متورم می شود و بال آماده پرواز می شود.

برای پرواز با پاراگلایدر خلبان به آرامی از سطح شیب دار کوه به سمت پایین می دود و با حالتی به شکل سر خوردن در آسمان از کوه جدا می شود و خلبان برای شروع پرواز نیازی به انجام سقوط آزاد و یا پرش از صخره ندارد. نشست و برخاست با پاراگلایدر به نرمی و آرامی برابر با توان بدنی خلبان برای دویدن است و هنگام پرواز به هیچ وجه حالت ترس از افتادن به انسان دست نخواهد داد و اصلاً قابل مقایسه با بالا رفتن از کوه و یا وحشت نگاه کردن از بالای یک ساختمان بلند نیست.

چگونگی ورزش پاراگلایدینگ

به طور معمول برای اینکه بتوان در یک محل بوسیله پاراگلایدر پرواز کرد، لازمه آن یک سایت چند صد متری برای شروع پرواز است که برای انتخاب آن فاکتور های امنیتی و کاربردی بسیاری را باید لحاظ کرد که باعث محدودیت برای انتخاب ارتفاع مورد نظر می شود و ممکن است در یک منطقه وسیع کوهستانی سایت مناسب پرواز یافت نشود و گاهی خلبانان پاراگلایدر مجبورند صد ها کیلومتر از محل زندگی خود برای استفاده از یک سایت مناسب مسافت طی کنند.

محل سایت باید رو به باد و دارای جاده دسترسی به قله باشد، همچنین در صورتی که محل فرود دره ای باشد و یا در مجاورت عارضه ای مانند کوه و یا تپه قرار داشته باشد، باد را از راستا خود منحرف و یا آشفته می سازد و پرواز را در این شرایط ناممکن و یا بسیار خطرناک می سازد.

شکل دیواره و وجود یک فضای باز برای فرود و فضایی مسطح در روی قله با شیب ملایم برای گستردن وسیله پروازی از دیگر ملاک های یک سایت خوب است.

ایران به لحاظ اقلیمی با توجه به وجود باد های مناسب منطقه ای، عوارض طبیعی و دشت های باز در مجاورت کوه ها، بستری بسیار مناسب برای ورزش های هوایی محسوب می شود. با وجود اینکه یافتن ارتفاعی مناسب برای انجام این ورزش آسان نیست.

خلبانی پاراگلایدر

پاراگلایدر ساده ترین نوع پرواز برای بشر است. یک پاراگلایدر بال پرنده ای است بدون موتور که با دویدن آماده پرواز می شود. آموزش، بلند شدن، فرود آمدن وهمچنین حمل نقل این وسیله. بسیار ساده است.

پاراگلایدر از نوع خاصی نایلون ساخته شده که به وسیله آویز هایی از جنس کولار به صندلی خلبان متصل می شود.

خلبان نیز به وسیله کمربند های ایمنی به صندلی بسته می شود و به راحتی درون آن به صورت نشسته پرواز می کند.

در حقیقت شما با پاراگلایدر همانند یک پرنده پرواز خواهید کرد و با آن می توانید ساعت ها در هوا سر بخورید و اوج بگیرید و حتی می توانید با آن سفر کنید.

امنیت در پرواز

پرواز با پاراگلایدر بسیار زیبا و لذت بخش است و یک رقابت شخصی همیشگی است پرواز با آن تلفیقی از حرکات بدن و کنترل مغز است که در یک بازی فوق العاده با هم مخلوط می شوند.

یک گروه از پرندگان مشتاق و بی تجربه می توانند عامل بالقوه یک حادثه باشند.

باید توجه داشته باشید متخصصان مورد اطمینان را انتخاب کنید.

دوره هایی را که نیاز دارید حتماً بگذرانید قبل از آنکه خودتان دست به ماجراجویی بزنید.

میزان سختی یادگیری فن پرواز با پاراگلایدر

یادگیری پرواز مطمئنا به سادگی یادگیری رانندگی است. آنچه دارای اهمیت بسیاری است این است که مطالب تئوری لازم را در خصوص هواشناسی، آیرودینامیک و تئوری پرواز باید فراگرفت و به دقت اجرا نمود.

شاید گاهی تخطی کردن از قوانین رانندگی مارا با خطر جدی روبرو نسازد، اما رعایت نکردن و بی توجهی به اصول و قوانین پرواز می تواند خطر آفرین باشد.

یک خلبان پاراگلایدر باید بتواند خود را ملزم به رعایت کامل مقررات نماید و شاید این سخت ترین بخش یادگیری پرواز باشد!

خطرات پاراگلایدر چیست؟ آیا این ورزش ایمنی کافی دارد؟

مطمئن ترین و امن ترین روش در هر ورزشی این است که آنرا به وسیله تلویزیون تماشا کنید!

شما مطمئنا در میان دوستانتان و حتی در میان بازیکنان حرفه ای رشته های ورزشی گوناگون دیده اید که ایشان در اثر ورزش صدمه دیده و روانه بیمارستان شده اند.

حتی ممکن است این امر برای خود شما هم پیش آمده باشد.

آنچه مسلم است این است که اغلب این حوادث در اثر بی احتیاطی و یا خطا ها بوجود می آید. در خصوص پاراگلایدر باید گفت؛ این ورزش خطرناکتر از ورزشهائی همچون کوهنوردی، غارنوردی، اسکی و موتورسواری نیست.

چه بسا که دارای خطرات کمتری هم باشد. اما به این نکته باید توجه نمود که عدم رعایت قوانین و مقرارت در ورزش های هوائی دارای اهمیت حیاتی است.

استفاده از وسایل مطمئن و مناسب، بازرسی دوره ای وسایل، آگاهی کافی از هواشناسی و پرهیز از پرواز در هوای نامناسب، داشتن پشتیبانی زمینی، پرهیز از اقدام به پرواز به صورت انفرادی و شرکت در برنامه های تیمی و گروهی و رعایت دیگر مسائل و مقرارت پروازی، پاراگلایدر را به وسیله ای بسیار لذت بخش و ایمن برای پرواز تبدیل می سازد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "همه آنچه که باید درباره ورزش پاراگلایدینگ بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه که باید درباره ورزش پاراگلایدینگ بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید