موزه کشاورزی قزوین تنها موزه دنیاست که تابلو و درب ورودی ندارد!

مدیر موزه باغستان قزوین گفت: اکثریت مردم از وجود موزه کشاورزی بی خبر هستند چرا که درب اصلی این موزه در ایام سال به غیر از ایام عید نوروز بسته است از سوی دیگر هیچ تابلوی مشخصی برای این موزه وجود ندارد و در خصوص این موزه تبلیغات و اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته و می توان گفت در حد صفر است.

موزه کشاورزی قزوین تنها موزه دنیاست که تابلو و درب ورودی ندارد!

به گزارش خبرنگاران، بعد از افتتاح رسمی موزه کشاورزی در سال 89 انتظار می رفت درب موزه به روی مردم باز گردد و گروه های مختلف به ویژه دانش آموزان و کشاورزان با حضور در این مکان و بازدید از موزه با گذشته کشاورزی استان تا حدودی آشنا شوند و اطلاعات خود را در این بخش نیز افزایش دهند اما گویا داستان این موزه مبنی بر اختلاف در نحوه مدیریت موزه موجب محروم ماندن مردم از بازدید آن گردیده است و اینک تبدیل به قصه پر غصه ای گردیده که باید آن را شنید.

مرتضی تدین مدیر موزه باغستان قزوین، در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، بابیان اینکه موزه باغستان قزوین از زمان شروع به کار خود در سال 1389 تاکنون مورد بی مهری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان میراث فرهنگی استان قرار گرفته است، اظهار کرد: رسیدگی و توجه مسئولان به این موزه بسیار ضعیف بوده و می توان گفت این موزه مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است چرا که هزاران بار پیگیری نموده ام اما به نتیجه نرسیده ایم و هیچ کاری ننموده اند.

وی افزود: اکثریت مردم از وجود این موزه بی خبر هستند چراکه درب اصلی این موزه در ایام سال به غیر از ایام عید نوروز بسته است و بازدیدنمایندگان از درب عمومی مجموعه باغستان می توانند از این موزه بازدید نمایند از سوی دیگر هیچ تابلوی تعیینی برای این موزه وجود ندارد و در خصوص این موزه تبلیغات و اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته و می توان گفت در حد صفر است.

تدین تأکید کرد: موزه کشاورزی تنها موزه ای در جهان است که تابلو و درب ورودی ندارد و درب آن را قفل نموده اند؛ البته شاید مسئولان بگویند که درب این موزه همیشه باز است اما به سبب عدم اطلاع رسانی لازم، عموم افراد از وجود آن مطلع نیستند ازاین رو احتیاج است امکانات و زمینه اطلاع رسانی به واسطه نصب تابلو، وجود راهنما در همه ایام سال میسر گردد.

این فعال علاقه مند به جمع آوری ابزار کشاورزی به وضعیت نورپردازی این موزه اشاره و مطرح نمود: این موزه نه راه ورودی مستقل دارد و نه نورپردازی مناسب؛ از 53 لامپ موجود در محوطه تنها 3 لامپ آن روشن است.

وی افزود: از سال گذشته قول مساعد برای ایجاد زمینه لازم برای حضور راهنما در این موزه داده گردیده است اما تاکنون با وجود پیگیری های لازم این وعده ها محقق نگردیده است. آیا نباید میراث فرهنگی هدایت برای این موزه قرار دهد؟

مدیر موزه باغستان قزوین بابیان اینکه میراث فرهنگی توقع دارد که موزه به طور کامل به آن ها سپرده گردد در حالی که این موزه با لوازم و ابزار شخصی تکمیل گردیده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی استان در طول سال های اولیه راه اندازی موزه نه تنها همکاری لازم را نداشت بلکه گاه کارشکنی هایی نیز در این میان صورت می گرفت.

این مسئول افزود: در حال حاضر حتی یک تابلوی تعیین برای این موزه هم نصب نگردیده است تنها کاری که میراث فرهنگی انجام داده نصب دو دوربین مداربسته در راهروی موزه است و لاغیر.

وی با اعلام اینکه تاکنون مسئولان هیچ همکاری برای موزه باغستان نداشته اند، توضیح داد: مسئولان با برطرف مسئولیت از خود، تنها در طول سال یک بار برای نظافت، آن هم برخی قسمت های موزه اقدام می نمایند و در باقی ایام این موزه از لحاظ سرمایشی، گرمایشی، نورپردازی، نظافت، کارمند، راهنما، ویترین و موارد دیگر با هزینه شخصی اداره می گردد و در حد صفر هزینه برای آن می گردد حتی پله های ورودی موزه نیز ناامن است.

این فعال دغدغه مند قزوینی با اشاره به اینکه ملک این موزه در اختیار سازمان جهاد کشاورزی است اما کلیت موزه باید زیر نظر سازمان میراث فرهنگی باشد، مطرح نمود: از آنجایی که 90 درصد لوازم و ادوات کشاورزی از سوی خود من به صورت شخصی تأمین گردیده و باقی را نیز سازمان میراث فرهنگی تهیه نموده است مدیریت آن را خود بر عهده دارم.

تدین با اشاره به ابزار و ادوات موجود در این موزه ابراز کرد: در این موزه ابزار زندگی کشاورزان مثل لوازم شیره پزی، گلاب گیری و ادوات مختلف کشاورزی شامل اره، بیل و کلنگ، سم پاش و خرمن کوب، گاوآهن و باسکول و امثال آن جمع آوری و نگه داری می گردد.

وی اظهار داشت: به طور میانگین روزانه در ایام عید 500 نفر از این موزه بازدید می نمایند هر چند در برخی از سال ها تا تعداد هزار و 500 نفر نیز بازدیدنماینده از موزه باغستان قزوین به ثبت رسیده است.

مدیر موزه باغستان قزوین ادامه داد: علاقه شخصی موجب برپایی این موزه از سوی من شد حتی به مسئولان اعلام نموده ام در صورت همکاری مسئولان می توانم 5 موزه دیگر شامل موزه مردم شناسی، خط، سند، سنگ، ارسی را ایجاد کنم؛ در حال حاضر در بخش هایی از همین موزه آثاری از ارسی، درب و پنجره های قدیمی، سنگ و غیره را به نمایش گذاشته ایم.

وی ادامه داد: در امسال با وجود نبود تبلیغات و تابلو و بروشور و امثال آن در حدود 5 هزار نفر در روزهای نوروز از موزه دیدن کردند و به نظر من حرف ابتدا و سرانجام را مردم می زنند باید دفتر بازدید هر موزه ای را خواند آن وقت قضاوت کرد.

این فعال حوزه کشاورزی بابیان اینکه موزه باغستان در چهارراه عمران، جنب عمارت سپه سالار واقع گردیده است، اعلام نمود: بازدید از این موزه کاملاً رایگان و درب آن در ساعت اداری تا ساعت 2 به روی علاقه مندان و بازدیدنمایندگان باز است.

تدین در خاتمه تأکید کرد: اگر اقدامی از سوی مسئولان برای حمایت از این موزه نگردد مجبور خواهم شد بزرگ ترین موزه کشاورزی ایران را ببندم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موزه کشاورزی قزوین تنها موزه دنیاست که تابلو و درب ورودی ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه کشاورزی قزوین تنها موزه دنیاست که تابلو و درب ورودی ندارد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید