مهاجرپذیری از عوامل افزایش اعتیاد در البرز

سیما گلزار- البرز - خبرنگار:یکی از بااهمیت ترین آسیب های اجتماعی به خصوص در استان مهاجرپذیر البرز، اعتیاد است که در رقابتی شدید گاهی احتمال پیشی دریافت از پایتخت را نیز دارد.

مهاجرپذیری از عوامل افزایش اعتیاد در البرز

برخلاف این که اکنون اعتیاد مقوله ناشناخته ای نیست و هر کس در همسایگی و یا نزدیکان و آشنایان خود با این بیماری روبرو شده، بسیاری از افراد این موضوع را فرسنگ ها دور از کانون خانواده خود می بینند، بنابراین ابتلا به اعتیاد مواد مخدر را بسیار دیر در فرزندان خود متوجه می شوند. اعتیاد یک ناهنجاری اجتماعی است و جرم محسوب نمی شود، بنابراین تمامی آحاد مردم باید برای پیشگیری و درمان این امر اقدام کنند. روبروه با اعتیاد بدون آموزش نتیجه عکس خواهد داشت، از این رو آگاهی بخشی به خانواده ها و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد تاثیر انکارناپذیری در این رابطه دارد.

  • تلاش برای مبارزه با مواد مخدر

مدیر کل امور اجتماعی استانداری البرز که معتقد است مردم در قالب سازمان های مردم نهاد بیشتر از مسئولان برای کنترل و درمان اعتیاد موثرند، می گوید: موضوع اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر در مدار توجه مسئولان کشور است، بنابراین هر روز شاهد مبارزه جدی با این پدیده شوم هستیم و البرز نیز چون در مجاورت پایتخت و در راستا 14 استان کشور واقع شده است، همچنین به شدت مهاجرپذیر است، به دور از این آسیب نیست، از این رو اقدامات گسترده ای برای مبارزه با اعتیاد انجام داده است.

عیسی قبادی می افزاید: اکنون شاهد تلاش های مجدانه دستگاه های مسئول ازجمله نیروی انتظامی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هستیم، ولی نکته قابل توجه ایجاد بستر مشارکت مردم در این حوزه است که البته سازمان های مردم نهاد تاکنون فعالیت های چشمگیری داشته اند. وی می گوید: باید به این باور برسیم که مبارزه با مواد مخدر در ابتدا باید از خانه شروع شود و بعد به خیابان برسد، اما در جاهایی سیاست ها برعکس بوده، اگر شرایطی فراهم شود که در کانون گرم خانواده روابط نزدیک تری شکل گیرد، بسیاری از آسیب ها به خودی خود پیشگیری و کنترل می شوند. قبادی می افزاید: اکنون تعداد زیادی سازمان مردم نهاد در استان البرز شکل گرفته، البته به این آمار نباید اکتفا کرد و باید جهت گیری برنامه ریزی ها به سوی توسعه کمی و کیفی این سازمان ها باشد که اکنون مقدمات کار فراهم شده است.

  • یاری مردم برای کنترل اعتیاد

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به این که اعتیاد یک پدیده اجتماعی است و باید به صورت اجتماعی و با یاری مردم پیشگیری و کنترل شود، می گوید: در بهزیستی و سیاست های کلان دولت این اعتقاد وجود دارد که دولت و دستگاه های مسئول به تنهایی نمی توانند با پدیده لجام گسیخته اعتیاد مبارزه کنند، بنابراین مردم باید وارد صحنه شده و مسئولان را یاری دهند. اسدالله حیدری می افزاید: آمار بسیار نگران کننده است. بیش از یک میلیون و 400 هزار معتاد به مواد مخدر در سراسر کشور وجود دارد که البته با احتساب تقریبی خانواده های آنها بیش از 6 میلیون نفر متاثر از این پدیده هستند که برای این جمعیت بزرگ باید اقداماتی در اسرع وقت صورت گیرد.

  • 140 مرکز میان مدت اقامتی

مدیرکل بهزیستی البرز می گوید: قانون و مقررات به اندازه کافی برای این موضوع وجود دارد، ولی همچنان وضع نگران کننده است و مصرف مواد مخدر صنعتی روزبه روز افزایش پیدا می کند. از طرفی تعداد مصرف کنندگان خانم نیز زیاد شده و همچنین سن ابتلا به 20 سال رسیده است؛ با توجه به این امر باید در برنامه ریزی ها تجدید نظر کرد و با یک تغییر نگرش کارها را دنبال کرد. حیدری می افزاید: اکنون 140 مرکز میان مدت اقامتی در استان وجود دارد که به شکل خصوصی در امر درمان اعتیاد تحت پوشش بهزیستی فعالیت می کنند. البته ارگان های مختلف نیز در این بحث فعال هستند. 20 پایگاه خدمات اجتماعی و سازمان مردم نهاد نیز در حوزه پیشگیری از اعتیاد خدمات ارائه می دهند.

وی می گوید: در بخش زنان نیز 8 مرکز میان مدت اقامتی ایجاد شده که برای درمان آنها فعالیت می کنند، اما کارهای پیشگیرانه بیشتری برای زنان اجرا شده که اهم آنها راه اندازی مراکزی است که آنها بعد از درمان، برای این که بازگشت مجدد به مصرف مواد مخدر نداشته باشند، با دریافت آموزش های لازم توانمند شوند، از این رو آموزش های فنی وحرفه ای به صورت رایگان برای این افراد در نظر گرفته شده است.

  • اعتیاد بیماری همسایه نیست

یک کارشناس مبارزه با مواد مخدر می گوید: یک تلقی غلط بین مردم وجود دارد که تصور می کنند اعتیاد بیماری همسایه است و هرگز قدم به خانه ما نمی گذارد، در صورتی که همین باور اشتباه گاهی منجر به اعتیاد افراد خانواده می شود. سعید نوروزی می افزاید: معتادانی که مواد مخدر مصرف می کنند تا مدت ها خود را معتاد نمی دانند و زمانی متوجه این موضوع می شوند که بسیار در آن غرق هستند و آسیب های بسیاری دیده اند. وی می گوید: با اجتماعی کردن پدیده اعتیاد به مواد مخدر و آگاهی دادن به مردم می توان در آنها این دغدغه را ایجاد کرد که ممکن است فرزند همین خانواده نیز در معرض خطر باشد و باید با اقداماتی از ابتلای او جلوگیری کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مهاجرپذیری از عوامل افزایش اعتیاد در البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرپذیری از عوامل افزایش اعتیاد در البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید