معرفی عمارت امجدالاشراف ، سنندج Sanandaj

شهرستان سنندج یکی از شهرستان های استان کردستان در غرب ایران است. این شهرستان درفصل بهار از طبیعتی سرسبز و در زمستان از طبیعت برفی و کوه های سفید پوشیده ازبرف بسیار زیبایی برخوردار است. شهرستان سنندج (شهر سنندج و روستاهای مربوطه) بیست و نهمین شهرستان ایران می باشد.مردم این شهرستان و شهرهای اطراف آن به لهجه اردلانی از لهجه های زبان کردی تکلم می نمایند.در ادامه مطلب همراه خبرنگاران باشید تا با عمارت امجدالاشراف ، خانه تاریخی شهر سنندج بیشتر آشنا شوید .

معرفی عمارت امجدالاشراف ، سنندج Sanandaj

عمارت امجد الاشراف یکی از بناهای اعیانی و تاریخی شهر سنندج است که از بناهای معروف دوره قاجار است و در خیابان صلاح الدین ایوبی این شهر واقع شده است. این بنا به سفارش میرابوطالب که از تجار اهل اصفهان بوده با چیره دستی و مهارت معماران و استادکاران اصفهانی در سال 1217 هجری قمری ساخته شده است.

بلیط هواپیما در طاهاگشت

این عمارت شامل قسمت های مسکونی بوده که در مجاورت تالار تشریفات قرار داشته و تالار تشریفات در ایام محرم محل عزاداری برای امام حسین (ع) بوده است. در سال های بعد از ساخت بنا در قسمت های مختلف آن به ویژه قسمت جنوبی، تغییرات و دگرگونی هایی ایجاد شده است. فضاها و اطاق های سه دری و پنج دری در دو طبقه، گچبری های پرکار با نقوش اسلیمی و در جوار آن نقاشی های متأثر از نقاشی غربی، قاب بندی های سقف حسینیه با نقاشی های زیبای منحصر به فرد و پنجره ها با شیشه های رنگی و سایر عناصر تزئینی بکار رفته در بخش های مختلف از جمله خصوصیات شاخص و منحصر به فرد بنا می باشد و به همین جهت یکی از بااهمیت ترین بناهای استان از نظر معماری و به ویژه تزئینات وابسته به معماری است. در نمای بنا تزئینات آجرکاری خفته و راسته خوبی کار شده است. این ساختمان دارای حیاط همراه با حوضی مستطیل شکل و سنگفرش تخته پوش سنندجی است.

مصالح به کار رفته در بنا شامل گچ، آجر و آهک و ملات ساروج و کاه گل است که قسمتی از گچ و آهک مصرفی را از اصفهان آورده اند. سیستم آب رسانی عمارت به وسیله قنات و تنبوشه های سفالی است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت دندان ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "معرفی عمارت امجدالاشراف ، سنندج Sanandaj" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی عمارت امجدالاشراف ، سنندج Sanandaj"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید