مشاور موگرینی: هشت کشور دیگر به اینستکس می پیوندند

مشاور رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از پیوستن هشت کشور دیگر به ساز و کار اقتصادی اتحادیه اروپا برای داد و ستد اقتصادی با ایران اطلاع داد.

مشاور موگرینی: هشت کشور دیگر به اینستکس می پیوندند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران مشاور رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران گفت که هشت کشور دیگر قصد دارند به ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای داد و ستد مالی با ایران بپیوندند.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا چند ماه پیش اعلام نمود برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه ایران، میخواهد یک کانال ویژه پرداخت مالی ایجاد کند که امکان ادامه همکاری مالی با ایران را فراهم کند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک مشاور فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا نوشت که هشت کشور دیگر تصمیم گرفته اند به اینستکس بپیوندند.

ناتالی توچی مشاور ارشد فدریکا موگرینی که دوشنبه در نشست خبری در اندیشکده روسی والدای حضور داشت در این زمینه گفت : غیر از فرانسه، آلمان و انگلیس که ایجاد این ساز و کار به ابتکار آن ها بود، هشت کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا تصمیم به پیوستن به اینستکس گرفتند. انتظار می رود دو کشور دیگر نیز به این ساز و کار مالی بپیوندند.

طرح اولیه ایجاد این ساز و کار مالی از سوی فرانسه، آلمان و انگلیس مطرح شد. این ساز و کار مالی از ماه ژوئن (تیر) برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا عملیاتی شد.

اتحادیه اروپا با بیان اینکه خواستار ادامه اجرای توافق هسته ای با ایران است، گفته کوشش می نماید تا ساز و کاری را برای تضمین ادامه فروش نفت ایران و ادامه روابط تجاری میان طرفین، ایجاد کند. (جزئیات بیشتر)

یک قانونگذار ارشد ایرانی چندی قبل گفت که اتحادیه اروپا موافقت نموده 15 میلیارد دلار به اینستکس اختصاص دهد.

دولت آمریکا 18 اردیبهشت 1397 به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور و به بهانه های واهی و ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته ای ایران از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج شده و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه 90 و 180 روزه مجددا اعمال کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "مشاور موگرینی: هشت کشور دیگر به اینستکس می پیوندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور موگرینی: هشت کشور دیگر به اینستکس می پیوندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید