مراودات فارس و ایرلند موجب توسعه اقتصادی می گردد

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در دیدار فعالان اقتصادی استان فارس با سفیر جمهوری اسلامی در کشور ایرلند که در اتاق بازرگانی فارس برگزار گردید، بیان نمود: سال جاری اتاق بازرگانی فارس به عنوان اتاق تعیین کشور ایرلند انتخاب گردیده است که در حال حاضر تدوین استراتژی های کاربردی برای حضور فعالان اقتصادی استان در بازار این کشور در حال اجرا است.

مراودات فارس و ایرلند موجب توسعه اقتصادی می گردد

وی افزود: هم اینک مراودات تجاری استان فارس با کشور ایرلند بسیار کم است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور کوشش ما بر ارائه راه حل و ایجاد فضای مراوده تجاری و بازرگانی فعالان اقتصادی استان با کشور ایرلند است.

رازقی اظهارداشت: محصولات شیمیایی، قطعات کامپیوتر، ماشین آلات، دارو و تجهیزات پزشکی، تجهیزات حمل و نقل، مدارهای الکتریکی، محصولات کشاورزی و دامی، شیلات، مواد غذایی و دام زنده از اقلام عمده صادراتی این کشور به سایر نقاط دنیا می باشند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: همچنین غلات، فرآورده های نفتی، ماشین آلات، قطعات کامپیوتری، اتومبیل، مدارهای الکتریکی از اقلام عمده وارداتی این کشور هستند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش مجمع دنیای اقتصاد در سال 2018، ایرلند از نظر شاخص رقابت پذیری در بین 137 کشور دنیا در صندلی 24 قرار گرفته است و همچنین این کشور در زیرشاخص های ارزیابی رقابت پذیری همچون انطباق و تطبیق مردم با چالش های جدید، باز بودن فرهنگ ملی نسبت به عقاید خارجی، کنترل آزاد سرمایه گذاران خارجی بر شرکت های داخلی و دارا بودن جذابیت ها و انگیزش های سرمایه گذاری در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گرفته است.

رازقی عنوان داشت: کشور ایرلند از مزیت های اقتصادی متعددی برخوردار است لذا باید با شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها زمینه را برای حضور موفق و پایدار در بازارهای این کشور فراهم کرد.

وی توضیح داد: انتخاب کشور ایرلند به عنوان شریک تجاری استان فارس و تصمیم به افزایش تجارت با این کشور، با توجه به وضعیت مطلوب زیرساخت های اقتصادی این کشور حائز اهمیت است.

رازقی افزود: در واقع با توجه به پتانسیل بالای استان فارس در زمینه های مختلف و وضعیت بسیار مناسب شاخص های اقتصادی کشور ایرلند امکان افزایش صادرات و توسعه مالی استان با بهبود روابط تجاری با این کشور وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اعلام کرد: برای نخستین اقدام عملی ایجاد ارتباط با کشور ایرلند، هفته شیراز در شهر دوبلین پایتخت کشور ایرلند و هفته دوبلین در شهر شیراز برگزار خواهد شد که این اقدام می تواند زمینه ساز تعاملات بیشتر استان فارس با این کشور باشد.

وی با بیان اینکه کشور ایرلند دروازه ورود استان فارس به اروپا است ادامه داد: از برنامه های برگزاری این هفته در کشور ایرلند معرفی فرهنگ، زمینه های تجاری و نمایشگاه اقتصادی مردم استان فارس خواهد بود.

رازقی افزود: همچنین میز کشور ایرلند با هدف آنالیز زمینه های همکاری و تعامل دو طرف استان فارس و کشور ایرلند با حضور دستگاه های مختلف در اتاق بازرگانی فارس برگزار می گردد.

وی با بیان زمینه های همکاری دو طرف در زمینه های مختلف از جمله گیاهان دارویی، سرمایه گذاری، کشاورزی و گردشگری عنوان داشت: اتاق شیراز در حال اجرا کار کارشناسی در حوزه های مختلف با کشور ایرلند است که هدف ما دست یابی به راه حلهای مشترک برای انجام فعالیت های اقتصادی و بازرگانی دو طرف است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مراودات فارس و ایرلند موجب توسعه اقتصادی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراودات فارس و ایرلند موجب توسعه اقتصادی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید