عرضه بیش از 13000 محصول دانش بنیان در فن بازار در سال 98

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، رئیس شبکه فن بازار ملی ایران گفت: امضای 32 قرارداد سرمایه گذاری فناوری به مبلغ 900 میلیارد ریال، عرضه 13745 محصول دانش بنیان، 210 قرارداد بازاریابی و تاسیس چند فن بازار استانی و تخصصی از جمله بخشی از فعالیت های این شبکه در سال 1398 بود.

عرضه بیش از 13000 محصول دانش بنیان در فن بازار در سال 98

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، میلاد صدرخانلو درباره فعالیت های شبکه فن بازار ملی ایران گفت: فعالیت های این شبکه در سالی که گذشت در چند حوزه قابل تقسیم بندی است، یکی از وظایف شبکه فن بازار ملی در کشور، اضافه کردن مراکز استانی و تخصصی فن بازار به این شبکه است که یکی از اولویت های اصلی شبکه فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: سه دفتر فن بازار منطقه ای در استان های آذربایجان غربی، لرستان و خراسان شمالی طی سال 98 ایجاد شد که افتتاح دفاتر استان های آذربایجان غربی و خراسان شمالی با همکاری پارک های علم و فناوری آن استان ها و بازگشایی دفتر فن بازار منطقه ای لرستان، با همکاری شرکت شهرک های صنعتی آن استان بوده است.

ایجاد فن بازار شهر هوشمند

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران ضمن توضیح تمایز فن بازارهای تخصصی و منطقه ای، اضافه کرد: در سال 1397 در کشور تنها فن بازار تخصصی صنعت گاز به شبکه فن بازار ملی متصل بود، خوشبختانه در سال 1398 تفاهم نامه های لازم، برای ایجاد فن بازارهای تخصصی جدید منعقد شد. ایجاد فن بازار تخصصی سلامت یکی از آخرین اقدامات در این زمینه بود که با توجه به همکاری انجام گرفته با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، انتظار می رود این فن بازار تخصصی در ماه های آغازین سال 1399 افتتاح گردد.

ایجاد فن بازار تخصصی شهر هوشمند با تولیت شهرداری تهران و دبیرخانه تهران هوشمند، از دیگر اقداماتی بود که در سال 1398 انجام گرفت. صدرخانلو در این رابطه گفت: امیدوار هستیم که افتتاح رسمی آن با خاتمه یافتن مراحل مقدماتی از قبیل انتخاب کارگزار در سال 1399 انجام گیرد.

فن بازارهای تخصصی سلامت، صنعت خودرو و شهر هوشمند

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران با اشاره به همکاری این نهاد با مجموعه های صنعتی کشور، بیان نمود: در زمستان 1398 تفاهم نامه ای با شرکت ساپکو (وابسته به گروه صنعتی ایران خودرو) در حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد تا اقدامات نهایی برای تشکیل فن بازار تخصصی صنعت خودرو با همکاری دو طرف انجام گیرد. این تفاهم نامه در واقع سندی است برای راه اندازی فن بازار صنعت خودرو و این حوزه را نیز به جمع فن بازارهای تخصصی اضافه خواهد کرد. امیدوار هستیم با توجه به اقدامات انجام گرفته در سال جدید شاهد آغاز به کار عملیاتی سه فن بازار تخصصی تخصصی سلامت، صنعت خودرو و شهر هوشمند، علاوه بر فن بازار تخصصی صنعت گاز باشیم.

200 میلیارد ریال قرارداد بازاریابی محصولات دانش بنیان

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، بیان نمود: در کنار فعالیت های توسعه ای و ایجاد و تاسیس فن بازارهای جدید، باید به آمار گردش مالی و تعاملات فناورانه انجام گرفته در درون این شبکه نیز اشاره کرد. در سال 1398 پیروز شدیم که در شبکه فن بازار ملی ایران حدود 210 قرارداد بازاریابی محصولات فناورانه را نهایی کنیم. تعداد 70 فقره فروش محصولات دانش بنیان و فناورانه، دیگر اتفاق امید بخش رخ داده در شبکه فن بازار ملی در سال 1398 بود. این مقدار فروش حاصل بیش از 200 میلیارد ریال قرارداد است که برای بازاریابی محصولات دانش بنیان منعقد شد.

صدرخانلو، کمک به جذب سرمایه را از جمله دیگر وظایف این شبکه برشمرد و گفت: در سال 1398، حدود 260 جلسه B2B با مدیریت این شبکه برگزار شد و این جلسات در نهایت به جذب 45 فقره با رقم کلی جذب سرمایه حدود 350 میلیارد ریال منتهی شد.

نیازهای صنعتی ارجاع شده

رئیس شبکه فن بازار ، در ادامه با اشاره به نیازهای صنعتی ارجاع شده به این مرکز، بیان نمود: در سال 1398 حدود 86 نیاز صنعتی با رقم کلی 30 میلیارد ریال به این شبکه ارجاع داده شد که توسط اعضای شبکه فن بازار و با تسهیل گری بروکرهای فعال در درون شبکه، این نیازها مرتفع شد.

همچنین در سال 1398 در حدود 400 تقاضا از سوی اجزای مختلف صنعت و تولید کشور به شبکه فن بازار عرضه شد که در مقابل این حجم تقاضا، 13745 مورد فناوری نیز از سوی شرکت های فناور و دانش بنیان عضو شبکه عرضه شد. نتایج تقابل این حجم از عرضه و تقاضا، رفع نیازهای صنعتی و بازاریابی محصولات دانش بنیان بوده است.

برنامه های شبکه فن بازار ملی ایران در سال 1399

وی با توضیح سهم سرمایه گذاری فناورانه در فعالیت های شبکه فن بازار ملی ایران، اظهار کرد: در سال 1398 همچنین 32 قرار داد سرمایه گذاری فناورانه به ارزش نزدیک به 900 میلیارد ریال امضاء شدند. این قراردادها در مراحل نهایی اجرا قرار داشته و امید داریم با همکاری دستگاه های مربوطه در سال جدید شاهد عملیاتی شدن این قراردادها باشیم.

وی یکی از برنامه های سال جدید را که برای شبکه فن بازار کشور از اولویت بالای برخوردار است، اضافه کردن استان های باقیمانده به این شبکه خواند و اضافه کرد: در این خصوص اقدامات اولیه در سال 1398 انجام گرفته است و امیدوار هستیم با افزایش تعامل با مدیریت استانی، بتوانیم این مهم را محقق سازیم.

رئیس شبکه فن بازار اضافه کرد: اقدام دیگری که در سال 1399 حتماً پیگیری می گردد، فعال کردن هر چه بیشتر فن بازارهای تخصصی است. ما در شبکه فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مامور هستیم که بر اساس جهت تعیین شده در نقشه جامع علمی کشور، مقدمات تجهیز کلیه صنایع حوزه های الف این نقشه به فن بازارهای تخصصی را فراهم آوریم.

بروکرها؛ از اجزای مهم شبکه فن بازار

صدرخانلو، بروکرهای فناوری، یا کارگزاران تجارت فناوری را یکی از اجزای مهم شبکه فن بازار معرفی کرد و گفت: در شبکه فن بازار ملی ایران یکی از اجزای دارای ارزش اضافه کرده قابل توجه، بروکرهای فناوری هستند. بر این اساس برنامه ریزی شده است تا در سال 1399 فعالیت بروکرها به شکل قابل ملاحظه ای توسعه یافته و بر تنوع کاری آنها اضافه کرده گردد تا در نهایت برنامه کاری آنها به شکل بهینه ای، عملیاتی گردد. از فعالیت های دیگر شبکه فن بازار غنی سازی و باز آفرینی پورتال شبکه فن بازار خواهد بود. با توجه به اینکه این پورتال محل رجوع و کسب اطلاعات در زمینه تبادلات فناوری است، لازم است که این سامانه همگام با توسعه فعالیت ها در شبکه، به روز رسانی گردد و توسعه یابد.

بنا بر اعلام پایگاه خبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که در نهایت شبکه فن بازار در بدنه اکوسیستم فناوری و نوآوری نقش خود را به شکل رضایت بخش ایفا کرده و ادامه حمایت های موثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را پیش نیاز ضروری تحقق این مسئله خواند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عرضه بیش از 13000 محصول دانش بنیان در فن بازار در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه بیش از 13000 محصول دانش بنیان در فن بازار در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید