زباله و پسماند دغدغه جدی نوروزی مسئولان در غرب مازندران

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، جمع آوری، حمل و دفن زباله در مازندران به ویژه غرب استان از سال های پیش یک مشکل جدی بوده و این مهم نیز همه ساله با حضور بی شمار مسافران و فراوری چند برابری زباله در تعطیلات نوروزی، به دعدغه جدی مسئولان تبدیل می گردد.

زباله و پسماند دغدغه جدی نوروزی مسئولان در غرب مازندران

به گزارش ایرنا ، شهرستان های نور، نوشهر، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن و رامسر دارای هزار و 160 روستا و نیز 31 شهر هستند که بنا به گفته مسئولان این شهرستان ها میزان تولید زباله در تعطیلات نوروزی به بیش از 2 برابر روزهای عادی افزایش می یابد.

مازندران با دارا بودن موقعیت های ممتاز طبیعی، تاریخی، گردشگری و کشاورزی همه ساله میزان میلیون ها مسافر و گردشگر است که با پیشرفت تکنولوژی حمل و نقل این میزان گردشگر رو به برتری است در حالی که بسترهای لازم همزمان در همه بخش ها خصوصا در بخش خدمات شهری رشد ننموده است.

این استان دست کم سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد منتهی جمعیتی که هر سال وارد مازندران می گردد بیش از 50 میلیون نفر شب مسافر و گردشگر است که دست کم 30 درصدشان تنها در دو و سه هفته تعطیلات نوروزی به این استان سفر می نمایند در حالی که زیرساخت ها تنها برای جمعیت ساکن در این استان پیش بینی شده است.

بر اساس امار منتشر شده میزان تولید زباله در سطح استان هم اکنون روزانه 3 هزار تن است و این رقم در نوروز به شش هزار تن می رسد.

رئیس شورای بخش مرکزی رامسر گفت: حضور چشمگیر مسافران و گردشگران در بعضی از ایام سال بویژه نوروز می تواند عایدات فراوانی برای رونق مالی این منطقه همراه داشته باشد اما نباید از واقعیت ها دور شد طبیعت زیبای رامسر از عرصه های جنگلی گرفته تا جلگه، ساحل، مکان های تفریحی و گردشگری با رهاسازی زباله از بین خواهند رفت.

انوشیروان خلعتبری گفت: هر ساله در آستانه نوروز یکی از دغدغه های جدی مسئولان برنامه ریزی برای چگونگی مدیریت کردن جمع آوری، حمل و دفن به موقع زباله است چرا که با امکانات محلی ارائه خدمات ملی کار بسیار دشواری است.

وی گفت: هر سال در نوروز مقدار 50 تن زباله درست 2 برابر روزهای عادی در بخش مرکزی رامسر تولید می گردد منتهی اگر این زباله ها خانگی باشد در جمع آوری، حمل و دفن آن مسئله ای وجود ندارد متاسفانه حجم انبوهی از زباله در حاشیه راه ها، رودخانه ها، سواحل و جنگل ها ریخته می گردد.

رئیس شورای بخش مرکزی رامسر گفت: حجم انبوهی از زباله های رهاسازی شده مربوط به مسافران و گردشگرانی است که در چادرها، حاشیه خیابان ها، روستاها و اقامتگاه های بوم گردی اقامت می نمایند و با این که سعی شده با تبلیغات محیطی در این حوزه فرهنگ سازی گردد ولی باز شاهد پراکندگی زباله در این روستاها و پیرامون آن ها هستیم.

حدود هفت اقامتگاه بوم گردی در روستاهای رامسر از جمله مارمیچه، جنت رودبار، گرسماسر، جواهرده، جیرکوه، میشاورک و زارو سرا احداث و به بهره برداری رسیده است.

خلعتبری با بیان آن که ظرفیت مکان دفن زباله در منطقه کلاکولی رامسر تکمیل شده است، اضافه نمود: شهرداری سعی نموده با حفر ترانشه به هر طریق ممکن زباله تولیدی شهروندان و حتی مناطقی از حریم شهری را پس از جمع آوری به این مکان انتقال دهد ولی جوابگو نیست و امروز مشاهده می گردد که سرریز شیرابه های زباله وارد رودخانه های منتهی به دریا می گردد.

رامسر با برخورداری از 3 شهر، 137 روستا و بیش از 70 هزار نفر جمعیت به علت برخورداری از موقعیت های ممتازی نظیر جنگل، دریا، فرودگاه، چشمه های آب معدنی، هتل های قدیم و جدید به عروس شهرهای ایران شهرت دارد و و نوروز گذشته میزبان دست کم پنج میلیون مسافر اقامت شب بوده است.

مسئول امور خدمات شهری شهرداری نوشهر نیز گفت: در نوروز مقدار 150 تن زباله درست 2 برابر روزهای عادی در این شهر تولید می گردد و حجم انبوهی از این زباله ها مربوط به رستوران ها، بیمارستان ها، واحدهای صنفی، مکان های تفریحی، اقامتی و پذیرایی است.

حمیدرضا جهاندار اضافه نمود: از بیستم اسفند هر سال تا انتها تعطیلات نوروزی سال آینده با بکارگیری دست کم 114 نیروی خدماتی و حدود 14 دستگاه خودروی مکانیزه به شکل آماده باش و شبانه روزی در این ایام به مسافران خدمات ارائه می دهند.

وی گفت: هر چند حضور این مسافران ممکن است به درآمدهای سطح شهر اضافه نموده گردد ولی هزینه های سرسام آور و پایین آمدن درآمدهای شهرداری ها خدمات دهی به میلیون ها مسافر ورودی به این شهر کار آسانی نیست.

مسئول امور خدمات شهری شهرداری نوشهر گفت: نکته مهم تر آن که جمع آوری، حمل و دفن زباله تولیدی فقط مربوط به شهروندان و مسافران باشد شاید بتوان مدیریت کرد اما جمع آوری زباله در حاشیه محور نوشهر - رویان به طول حدود 40 کیلومتر هم برعهده شهرداری است.

جهاندار اضافه نمود: حجم انبوهی از زباله ها مربوط به مسافران سواره رو و بخشی هم متعلق به ویلاداران و شهرک نشینان ساحلی پیرامون این محور است که زباله هایشان را بدون رعایت موازین زیست محیطی در حاشیه این محور می ریزند و نیروهای خدماتی شهرداری باید هر روز این زباله ها را جمع نمایند.

بخشدار مرکزی نور نیز گفت: کارهای فرهنگی فراوانی برای رعایت موازین زیست محیطی و نیز آگاهی بخشی مسافران و گردشگران از آثار سوء رهاسازی زباله در طبیعت انجام گرفته ولی این کار اساسی نتیجه نداده است.

شهریار ذوالفقاری گفت: به تازگی نیز سعی شده با مشارکت نهادهای مردم نهاد، حامیان محیط زیست، طبیعت دوستان و حتی مسئولان ادارات ذی ربط در قالب همایشی حجم انبوهی از زباله های موجود در حاشیه محورهای ارتباطی نور، چمستان، گلند رود، تاشکو و وازک جمع آوری و پاکسازی گردد.

وی اضافه نمود: در نوروز نیز چنین همایشی خواهیم داشت اما واقعا با امکانات و تجهیزات محلی نمی توان در این بخش خدمات ارائه داد و این بخش دارای 56 روستا و 25 هزار نفر جمعیت ثابت است.

داشتن مازندران پاک احتیاجمند همکاری گردشگران است

استاندار مازندران نیز هفته گذشته با انتشار پیغامی به مناسبت هفته منابع طبیعی و نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی از مسافران و گردشگرانی که به استان سفر می نمایند خواست تا در اجرای طرح مازندران پاک همکاری نمایند.

طرح مازندران پاک با هدف پاکسازی چهره استان از زباله و پسماند به عنوان یکی از برنامه های استاندار بومی از ماه پیش در دستور کار نهاده شد.

اجرای این طرح هم اکنون در بخش های مختلف از عمق روستاها گرفته تا حاشیه جاده ها، پارک ها، مناطق جنگلی، ورودی شهرها و اماکن عمومی و گردشگری ادامه دارد.

احمد حسین زادگان استاندار بومی مازندران در این پیغام نوشت: هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و روز درختکاری را سال جاری در شرایطی شروع می کنیم که گام های اولیه طرح مازندران پاک را با توکل بر آفریدگار توانا و کوشش جمعی، محکم و راسخ برداشته ایم.

حسین زادگان خطاب به مردم مازندران و مسافران نوروزی نوشت: باید توجه داشت و باور کرد که پاکی و دوری از آلایندگی، نه تنها رفتاری لوکس و بی پایه نیست بلکه به طور مستقیم بر اقتصاد سلامت، اقتصاد بازیافت، آرامش عمومی و در یک کلام بر توسعه استان ما اثر موثر، آنی و مشهود دارد.

تولید روزانه 3 هزار تن زباله در مازندران

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران نیز گفت: مدیریت پسماند در این خطه شمال کشور احتیاجمند حدود هزار و 500 میلیارد تومان است و اگر این اعتبار اختصاص یابد می توان تا حدودی برای برطرف معضل زباله در این استان برنامه ریزی کرد.

محمد محمدی تاکامی گفت: روزانه افزون بر 3 هزار تن زباله در این استان تولید می گردد که بخش عمده آن در حاشیه دریا و داخل جنگل ها دپو می گردد و تاکنون اقدامات برای مدیریت پسماند به نتیجه نرسیده است.

وی اضافه نمود: هم اکنون نیروگاه زباله سوز در شهرستان های نوشهر و ساری به طور میانگین با پیشرفت فیزیکی 70 درصد در حال انجام است و برای تکمیل این دو نیروگاه زباله سوز حدود یک هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.

به گفته وی، نیروگاه زباله سوز شهر ساری که حدود 450 تن از زباله های استانی را تولید می نماید حدود یک هزار و 150 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران ابراز امیدواری کرد در صورت تامین اعتبار مورد احتیاج این دو پروژه در سال آینده بهره برداری گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "زباله و پسماند دغدغه جدی نوروزی مسئولان در غرب مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زباله و پسماند دغدغه جدی نوروزی مسئولان در غرب مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید