روسیه: آمریکا خود عامل وخامت اوضاع در خلیج فارس است

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، وزیر دفاع روسیه تأکید کرد که اگر نفت کش های ایرانی برخلاف حقوق بین الملل در سراسر دنیا مورد تعقیب قرار نگرفته بودند، دیگر نیازی به اقدامات مضاعف برای باثبات کردن اوضاع در منطقه خلیج فارس وجود نداشت.

روسیه: آمریکا خود عامل وخامت اوضاع در خلیج فارس است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ خبری تحلیلی به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه در انتها نشست شورای همکاری های روسیه-فرانسه در مسائل امنیتی که روز دوشنبه در ترکیب 2+2 (با شرکت وزرای دفاع و وزرای امور خارجه دو کشور) در مسکو برگزار گردید، اعلام نمود که اوضاع در منطقه خلیج فارس عادی باقی می ماند ، اگر برخلاف تمامی حقوق بین الملل نفت کش های ایرانی در سراسر دنیا مورد رهگیری قرار نمی گرفتند.

شایگو گفت: ما با همتایان فرانسوی درباره اوضاع کنونی پیرامون ایران و در منطقه خلیج فارس گفتگو کردیم. طبق ارزیابی ما اوضاع در این منطقه راهبردی باید آرام باشد. و اگر در این مسئله دخالت نمی شد و نفت کش های ایرانی بر خلاف تمامی حقوق بین الملل در سراسر دنیا مورد تعقیب و رهگیری قرار نمی گرفتند، در آن صورت کوشش و اتخاذ تدابیر مضاعف برای باثبات کردن اوضاع در منطقه خلیج فارس دیگر نیازی نبود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این رابطه تاکید نمود که روسیه و فرانسه قصد دارند در آینده نیز به کوشش خود برای یاری به حفظ توافق هسته ای با ایران یاری نمایند. وی گفت: ما به کوشش های مشترک با هدف حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه می دهیم و معتقد هستیم که جایگزین دیگری در این باره وجود ندارد.

به گفته لاوروف، طرف روسی از ابتکارعمل های پیشنهادی از سوی فرانسه و رئیس جمهور این کشور که اجازه می دهد تا برجام به طور کامل و با تامین منافع قانونی ایران حفظ گردد، حمایت می کنیم.

لاوروف اقدامات غیرعادی آمریکا را به این کشور گوشزد کرد

وزرای دفاع و امور خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین به سخنان مارک اسپر رئیس پنتاگون که گفته بود: روسیه باید مانند یک کشور عادی برخورد کند، پاسخ دادند.

لاوروف گفت: اگر او چنین مسئله ای را گفته، به عقیده من اعتراف نموده که ما واقعاً یک کشور عادی هستیم و نه مانند آمریکا. برای اینکه در این صورت ما هم می بایست مانند ایالات متحده عراق و لیبی را بمباران می کردیم و مانند آنها حقوق بین الملل را به طور جدی نقض می کردیم.

وزیر خارجه روسیه با یادآوری این که دولت آمریکا میلیون ها بار در امور داخلی سایر کشورها دخالت نموده، اضافه نمود: این دقیقاً کنگره آمریکا است که به وزارت خارجه این کشور را دستور داده تا سالانه 20 میلیون دلار هزینه کند تا دموکراسی را در روسیه ترویج دهد. لاوروف تاکید نمود، بعد از این سخنان بسیار مهم است درک گردد که منظور همتایان آمریکایی ما از عادی بودن چیست.

وزیر دفاع روسیه نیز یادآور شد که با سخنان وزیر امور خارجه کاملاً موافق بوده و سخت بتواند مسئله دیگری به آن اضافه کند. شایگو اضافه نمود: تنها چیزی که می خواهم بگویم این است که احتمالاً ما همچنان غیرعادی باقی خواهیم ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روسیه: آمریکا خود عامل وخامت اوضاع در خلیج فارس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا خود عامل وخامت اوضاع در خلیج فارس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید