راز لیست بین المللی داوران پشت یک ترس مخفی شد

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، اتفاقات عجیب لیست بین المللی داوران که از نظر جامعه فوتبال مخفی ماند.

راز لیست بین المللی داوران پشت یک ترس مخفی شد

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی ، مهدیه دریابیگی ، لحظه موعود برای داوران فرا رسید، همان زمانی که برای آنها حکم بلیت بخت آزمایی را دارد، اما چه راحت تعدادی از آنها این بلیت را به اشتباهات فردی خود می فروشند و از گردونه خارج می شوند. افشا کردن حقیقتی که پشت ماجرای انتخاب داوران فوتبال برای لیست بین المللی وجود دارد شاید هرمخاطب فوتبال را دچار بهت کند. ان قدر مخاطبان فوتبال غرق در اتفاقاتی هستند که برای بازیکنان مشهور پیش می آید که کسی حواسش سمت جامعه داوری نمی رود، اما هرساله شهریور ماه در اتاق فکر کمیته داوران خبرهایی است.

باید در این تاریخ جای خالی لیست بین المللی با اسم جدیدی پرشود، اما نکته اینجا است که هیچ کدام از داورانی که قرار است در لیست بین المللی قرار بگیرند حتی برای جامعه ایران هم آشنا نیستند، چه برسد به اینکه در بیرون از این مرزها چهره نام آشنایی داشته باشند. در حالی که ما در این لیست علیرضا فغانی را داریم که در سطح جهانی بهترین بازی ها راسوت می زند، اما برای انتخاب داورجدیدی که باید نفرآخر لیست باشد همچنان دچار مسائل عدیده ای هستیم. البته در لا به لای حرف های فریدون اصفهانیان رییس کمیته داوران درباره داور جدید لیست بین المللی به این نکته ای برخوردیم که اتفاقات فصل پیش را برایمان تداعی کرد. در ابتدا حرف های اصفهانیان را در این ارتباط بخوانیم تا آنچه واقعیت پشت پرده ماجرا است را بازگو کنیم. اصفهانیان در مورد برگزاری آزمون از داوران بین المللی می گوید:از بین زاهدی فر، عرب براقی، سعید رحیمی مقدم،کمیل غلامی و جواد محمدی قرار است یک داور به فهرست 5 نفره داوران بین المللی ما اضافه شوند. روز گذشته تستی از برخی از این داوران گرفته شد که عرب براقی و زاهدی فر در آن غایب بودند. عرب براقی برای شرکت در کلاس داوران خوش آتیه راهی مالزی گردیده است اما زاهدی فر گفته که بخاطر بیماری فرزندش در این آزمون شرکت ننموده و در مورد او بعدا تصمیم گیری خواهیم کرد.

اینجا طرف صحبت ما زاهدی فر داور بلند قامت و خوش استیل لیگ برتر است که بازیهای پخش مستقیم زیادی را سوت زده و در بین اسامی که اصفهانیان از آن یاد نموده بدون شک این داور برای همه آشنا خواهد بود. چندین سال پیش محمد حسین زاهدی فر داور بوشهری به همراه برادران حیدری وارد لیست بین المللی شد اما به دلیل اینکه در مالزی نتوانست در تست موفق شود از لیست بیرون آمد، طبیعی بود که در سال های بعد از آن ماجرا مسوولان کمیته داوران فرصت دوباره ای را به این داور بدهند، چرا که زاهدی فر چه به لحاظ ظاهر و چه به لحاظ شم داوری یکی از داوران برجسته لیگ بود و نمی توانستند به راحتی از نام او بگذرند، به همین دلیل فصل پیش دوباره این فرصت برای زاهدی فر مهیا شد تا او بتواند شانس خود را برای رفتن در لیست امتحان کند.

اما یک اتفاق نادر و قابل تامل باعث شد تا نتواند در لیست برود. زاهدی فر به مسوولان کمیته داوران و همچنین فدراسیون اظهار داشت پاسپورت او گم گردیده و نمی تواند پاسپورتش را در اختیار مسوولان قراردهد، با همین بهانه که کاملا عجیب بود، زاهدی فر خودش را کنار کشید تا کمیل غلامی در عین ناباوری وارد لیست شود، اما این داور شمالی هم در لیست مالزی رد شد تا همچنان تکلیف نفر آخر لیست معین نباشد، اما بشنوید از ماجرای لیست سال جاری که دوباره زاهدی فر نام آشنا در بین اسامی هست ، اما بازهم غایب اصلی ماجرا است .این بار زاهدی فر به مسوولان کمیته داوران اعلام نموده که فرزندش بیمار است و به دلیل بیماری او حواسش جمع ماجرای لیست بین المللی نیست.

شاید ظاهر ماجرای بهانه آوردن های زاهدی فر کاملا طبیعی به نظر برسد، اما حقیقت چیز دیگری است. چطور می شود که داوری بارها شانس خود برای رفتن به لیست بین المللی را پیکش داوران دیگری می نماید، در حالی که این موقعیت آرزوی هر داوری است و به نوعی داوران دیگر برای رسیدن به این صندلی سرو دست می شکنند. البته اصل ماجرا بنا به گفته دیگر داوران برمی شود به ترس این داور از تست. گویا این داور بوشهری خودش نمی خواهد با قرار دریافت در موقعیت تست راز ترس از آزمون های سخت کنفدراسیون آسیا را برملا کند. زاهدی فر یک بار در این آزمون ها رد گردیده و این دلهره برای او برای همیشه باقی مانده است. ماجرای گم شدن پاسپورت و بیماری فرزند هم ازآن جمله بهانه هایی است که می تواند واقعیت ماجرا را پشت همین بهانه ها پنهان کند. زاهدی فر اما می توانست به جای این بهانه جویی ها و از دست دادن فرصت به این بزرگی مشکل خود را با یک تدبیر حل نماید. حضور یک مربی بدنساز و حل کردن ترس از تست این داور را می توانست به لیست بین المللی برساند که در نهایت بعید به نظر می رسد سال جاری هم خبری از او بشود، نکته دیگر لیست بین المللی رقابت برسر صندلی دومی است. موعود بنیادی فر و دکتر حیدری هم رقبای اصلی برای کسب صندلی دوم هستند که می تواند انتخاب نفر دومی لیست هم به ماجرای پر حرف و حدیثی تبدیل شود که واکنش های زیادی را به همراه داشته باشد.

ماه شهریور، ماه سرنوشت داورها است و مواردی که به آن اشاره شد به طور حتم در روزهای آتی خودش می تواند خبرساز شود. در این میان کار فریدون اصفهانیان و دستیارانش هم سخت خواهد بود. اما بد نیست به این نکته هم اشاره نمود که انتخاب داواران بین المللی یک حقیقت تلخ را برملا می نماید. پیش از این استعدادهای داوری که چهره های نام آشنایی هم بودند برای این لیست رقابت سخت داشتند. نام هایی مثل قهرمانی، مظفری زاده، حق وردی و حتی خود فغانی اما به راستی جامعه فوتبال کدام یک از داوران فعلی که قرار است بین المللی شوند را می شناسند، این موضوع نمی تواند زنگ خطری برای آینده این جامعه باشد؟

1

منبع: ایران ورزشی

به "راز لیست بین المللی داوران پشت یک ترس مخفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز لیست بین المللی داوران پشت یک ترس مخفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید