جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار گردید

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، آیین سنتی برداشت گندم با عنوان آللاه لاما در روستای آلایله از توابع بخش مرکزی شهرستان گرمی برگزار گردید.

جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار گردید

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، روح الله محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، شهرستان گرمی در این مراسم توضیح داد: این مراسم با هدف معرفی قابلیت های گردشگری و کشاورزی روستاها در سه سال اخیر برگزار گردیده است.

او گفت: جشن آللاه لاما یکی از رسوم کهن در منطقه گرمی است که بعد از برداشت گندم در اواخر تیر ماه برگزار می گردد.

او اضافه کرد: برداشت گندم در منطقه گرمی از خرداد تا تیر ماه بوده و جشن برداشت گندم در روستاهای کوهستانی شهرستان گرمی از دیرباز یکی از رسوم رایج منطقه است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی با اشاره به برگزاری این جشن در 50 روستا، ادامه داد: این جشن به نوعی شکرگزاری و سپاس از نعمات الهی و فرصتی جهت معرفی قابلیت های گردشگری شهرستان گرمی است.

محمدی متذکر شد: در کنار این مراسم جشن بازارچه محصولات روستایی نیز برگزار گردید تا بخشی از توانمندی روستاییان به نمایش درآید.

او با بیان اینکه این جشن در سال های اخیر به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تبدیل شده است، ادامه داد: این جشن در ادبیات شفاهی و مکتوب منطقه به ویژه اشعار و ضرب المثل ها مطرح شده است.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی این آیین سنتی هم اکنون در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت ملی رسیده است.

منبع: میراث آریا

به "جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن برداشت گندم آللاه لاما در گرمی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید