ایران با یک مستند به رقابت اسکار می رود

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، نخستین بار در تاریخ سینمای ایران یک فیلم مستند برای رقابت در بخش اسکار بهترین فیلم بین المللی برکزیده و به آموزشگاه علوم و هنرهای سینمایی آمریکا معرفی گردید.

ایران با یک مستند به رقابت اسکار می رود

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، مستند بلند در جستجوی فریده به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی به نمایندگی از سینمای ایران در نود و دومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار در بخش فیلم بلند بین المللی حاضر می شود. این جایزه تا سال گذشته بهترین فیلم خارجی زبان نام داشت و از اسکار 2020 با نام بهترین فیلم بین المللی اهدا می گردد.

در جستجوی فریده را هیات انتخاب نماینده ایران در اسکار شامل فرشته طائرپور، فاطمه معتمدآریا، ابوالحسن داودی، تورج منصوری، رسول صدرعاملی، امیر اثباتی، مرتضی رزاق کریمی و مهرزاد دانش برگزید و رائد فریدزاده، معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی هم به عنوان عضو حقوقی این جمع را همراهی می کرد. قصر شیرین سیدرضا میرکریمی و متری شیش و نیم سعید روستایی دیگر گزینه های نهایی این هیات بودند.

در جستجوی فریده داستان زنی به نام فریده است که 40 سال پیش در حرم امام رضا(ع) رها می گردد و یک زوج هلندی او را از شیرخوارگاه به فرزندی می پذیرند. فریده پس از سال ها زندگی کردن در هلند اولین بار به ایران می آید و سه خانواده را می بیند که مدعی اند خانواده واقعی او هستند. این فیلم در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت چهار جایزه برد، در جشن خانه سینما و جشنواره رشد تحسین شد و در آمریکا، ایتالیا، اوکراین، ترکیه، روسیه و سوئیس به نمایش درآمد.

مغزهای کوچک زنگ زده هومن سیدی، بمب، یک عاشقانه پیمان معادی، سرو زیر آب محمدعلی باشه آهنگر، آشغال های دوست داشتنی محسن امیریوسفی، عرق سرد سهیل بیرقی، سرخپوست نیما جاویدی، شبی که ماه کامل شد نرگس آبیار، قصر شیرین و متری شیش و نیم 9 فیلم برگزیده فهرست ابتدایی از 70 فیلم واجد شرایط بودند که در نهایت در جستجوی فریده نماینده ایران در اسکار 2020 شد.

ایران پس از الجزایر، گرجستان و سوئیس چهارمین کشوری است که نماینده خود را در بخش بهترین فیلم بلند بین المللی به آموزشگاه اسکار معرفی نموده است. در جستجوی فریده بیست و پنجمین فیلمی است که ایران از 1977 به اسکار فرستاده و با جدایی نادر از سیمین و فروشنده اصغر فرهادی دو بار برنده جایزه اسکار شده است. بچه های آسمان مجید مجیدی هم در این بخش نامزد دریافت جایزه بوده است.

آخرین مهلت معرفی فیلم های خارجی به آموزشگاه اسکار 9 مهر است و ایران در حالی 40 روز زودتر نماینده خود را معرفی کرد که متری شیش و نیم روستایی در بخش افق های جشنواره ونیز حضور دارد و می توانست بختی بیشتر برای درخشیدن در اسکار داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ایران با یک مستند به رقابت اسکار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با یک مستند به رقابت اسکار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید