اکران خـروج بازنده شد؟

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، همان طور که درباره محصولات نتفلیکس، نمی توان قاچاق گسترده آن ها را دلیلی بر شکست آن اعلام کرد، طرف قاچاق خروج را نیز نمی توان به معنای شکست این طرح دانست.

اکران خـروج بازنده شد؟

مصطفی قاسمیان| روز یک شنبه برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران، طرحی با عنوان اکران آنلاین اجرا و فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در سرویس های وی اودی به صورت آنلاین نمایش داده شد. اکران این فیلم از نخستین روزی که خبر آن اعلام شد، تا همین امروز، منشأ حواشی و تحلیل های فراوانی در رسانه های مختلف بوده و واکنش های زیادی را برانگیخته است. پنج نکته را درباره این نمایش پرسروصدا می خوانید:

استقبال 33 هزار نفری در یک روز

همان طور که از ابتدا وعده داده شده بود تا 24 ساعت پس از شروع اکران خروج، نخستین آمار شمار بینندگان این فیلم توسط روابط عمومی فیلیمو منتشر شد. بر این اساس در 24 ساعت اول، 33 هزار و 995 بلیت توسط کاربران دو سرویس فیلیمو و نماوا برای تماشای این فیلم خریداری شد که درآمدی 407 میلیون تومانی را نصیب پلتفرم ها و صاحب اثر کرد.

بر اساس آماری که این پلتفرم منتشر نموده، به طور میانگین هر محصول این سرویس ها توسط 2.5 نفر تماشا می گردد، بنابراین شمار تماشاگران قانونی خروج را در روز اول انتشار، می توان حدود 85 هزار نفر برآورد کرد. گفته می گردد مدت زمان نمایش بیستمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا در پلتفرم های آنلاین، 60 روز خواهد بود.

احتیاج به توجه بیشتر به حق امتیاز

نسخه غیرقانونی فیلم سینمایی خروج، بعد از حدود 12 ساعت از اکران رسمی، منتشر شد. آن طور که سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) اعلام نموده، سه وی اودی مجوزدار داخلی این فیلم را به صورت غیرقانونی منتشر کردند که بعد از درخواست رسمی تهیه کننده، هر سه آن ها به سرعت و خارج از روال اداری مسدود شدند.

با این حال بعضی از سایت های بدون مجوز که در خارج از کشور میزبانی می شوند، این فیلم را منتشر کردند. اگرچه با اقدام سازمان اوج، یوتیوب تمامی لینک های انتشار خروج را به سرعت مسدود می نماید، اما این فیلم به صورت گسترده در کانال های تلگرامی نیز منتشر شده و با توجه به قواعد این شبکه اجتماعی درباره انتشار محتوای دارای حق امتیاز، ظاهراً امکان مسدودسازی این جهت وجود ندارد. هرچند مرور بعضی تجربیات از جمله انتشار چند آلبوم موسیقی نشان می دهد این جهت نیز قابل مسدودسازی است.

آیا قاچاق قابل پیشگیری است؟

در روز های گذشته بعضی رسانه ها با استناد به قاچاق خروج در کانال های تلگرامی و دانلود گسترده آن، نتیجه گرفتند که طرح اکران آنلاین این فیلم باخته است. اگرچه هنوز معین نیست که خروج دقیقاً از چه جهتی منتشر شده، اما نکته قابل توجه آن است که محصولات سرویس های وی اودی بین المللی از جمله نتفلیکس، آمازون، هولو و... نیز تنها یکی دو ساعت پس از انتشار در این پلتفرم ها، به طور غیرقانونی در دسترس قرار می گیرند و قدرتمندترین پلتفرم های آنلاین نیز توان جلوگیری از این اقدام را ندارند.

همان طور که درباره محصولات نتفلیکس، نمی توان قاچاق گسترده آن ها را دلیلی بر شکست آن بیان نمود، طرف قاچاق خروج را نیز نمی توان به معنای شکست این طرح دانست.

آیا خروج باخت؟

پرسش دیگر آن که آیا تنها هدف از نمایش خروج، استفاده تجاری از این محصول بوده است؟ بدون تردید خیر. اگرچه هم تهیه کننده و هم پلتفرم نمایش دهنده، به دنبال منفعت مالی از جهت انتشار این فیلم بوده اند، اما این تنها هدف آن ها نبوده است. اوج به عنوان یک تهیه کننده که با استفاده از بودجه عمومی به فراوری اثر می پردازد، به دنبال دیده شدن محصولش هم هست.

از طرفی به دلیل آن که زمان بازگشایی سینما ها معین نیست، این شیوه از بلوکه شدن سرمایه فراوری فیلم تا زمان اکران در سینما نیز جلوگیری می نماید. اکران آنلاین همچنین اجازه نمی دهد تا فیلم به اصطلاح بیات گردد. مهم تر از همه این ها، آن است که در این میان سینمای ایران هم نفع برده است.

این واقعیت، انکارناپذیر است که در جهت فرهنگ سازی برای نمایش آنلاین فیلم و خرید بلیت، فیلم های زیادی قربانی خواهد شد؛ همان طور که در اواخر دهه 80، تغییر ذائقه عموم مخاطبان از کپی کردن دی وی دی به خرید دی وی دی قانونی، ضرر های زیادی برای سینمای ایران داشت، اما در نهایت به فرهنگ سازی منجر شد و سود این فرهنگ سازی، به خود سینماگران ایرانی رسید.

همه خروج نیستند

با همه آن چه گفته شد، نمی توان همین میزان استقبال نسبی از خروج را برای دیگر فیلم های طرح اکران آنلاین متصور بود. دلایل فراوانی وجود دارد که این فیلم را از آثار بعدی متمایز می نماید؛ از جمله این که این فیلم، نخستین محصولی بود که این شیوه را در پیش گرفت.

به علاوه می دانید که نام حاتمی کیا بر پیشانی خروج برای شماری از مخاطبان کافی است تا برای تماشای فیلم تصمیم بگیرند. خروج همچنین چه در جشنواره فجر و چه در همین طرح اکران آنلاین، سروصدای زیادی به پا کرد که خود از دلایل استقبال از این فیلم است.

بسیار بعید است که انتظار داشته باشیم آثاری، چون عنکبوت، خون شد، مهمان خانه ماه نو، مردن در آب مطهر و... با استقبالی این چنین روبرو شوند. اما آیا این تنها راه نمایش فیلم در زمانه کرونا نیست؟

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید

به "اکران خـروج بازنده شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکران خـروج بازنده شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید