آمریکا تعرفه های سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم می گذارد

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی به نقل از بی بی سی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید: در روزهای آینده فرمان وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم را صادر می نماید. چنین تصمیمی می تواند به تولیدکنندگان در چین و همین طور بعضی هم پیمانان آمریکا از جمله کانادا ضربه بزند.

آمریکا تعرفه های سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم می گذارد

بر این اساس، بعضی از صادرنمایندگان فولاد به آمریکا گفته اند تلافی می نمایند.

ترامپ گفته است: 25 درصد تعرفه گمرکی برای فولاد و 10 درصد تعرفه برای آلومینیوم وضع می نماید.

آمریکا، بزرگ ترین واردنماینده فولاد و آلومینیوم در دنیا است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات این مواد است. فولاد وارداتی آمریکا از بیش از 100 کشور می آید.

دونالد ترامپ روز پنج شنبه ضمن اعلام این تصمیم خود، در توییتی نوشت که ایالات متحده از تجارت ناعادلانه لطمه دیده است.

با اعلام تصمیم جدید او، شاخص سهام داوجونز در بورس نیویورک 1.7 درصد افت کرد. در عین حال ارزش سهام شرکت های فولاد آمریکا خیلی بالا رفت.

چین از اصلی ترین منابع صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا است و این تصمیم جدید، احتمالا واکنش منفی چین را برمی انگیزد. چین از پیش اعلام نموده که در صورت وضع تعرفه، تلافی می نماید.

هم چنین تحلیل گران درباره احتمال درگرفتن جنگ های تجاری جدید ابراز نگرانی نموده اند.

افزایش عوارض بر فولاد و آلومینیوم در عین حال که می تواند جبهه جدیدی از جنگ مالی واشنگتن علیه پکن تلقی گردد، می تواند به هم پیمانان مالی آمریکا از جمله کانادا، مکزیک و ژاپن هم صدمه بزند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هم اعلام نموده که امیدوار است رئیس جمهوری آمریکا عواقب ناخواسته این ایده را در نظر بگیرد و قبل از آن که دست به عمل گردد، روی نمودهای دیگر را هم آنالیز کند.

آقای ترامپ بارها از نابرابری تراز مالی میان آمریکا و چین انتقاد نموده و پکن را متهم نموده است که واحد پولی اش را دست کاری می نماید تا جلوی دلار آمریکا تقویتش کند.

در سال 2016 میلادی بیش از نیمی از آلومینیوم وارداتی آمریکا از کانادا، همسایه شمالی و از هم پیمانان اصلی ایالات متحده بود. کانادا هم چنین با تامین بیش از یک ششم فولاد وارداتی آمریکا، بزرگ ترین سهم را در صادرنمایندگان آن به ایالات متحده دارد.

کریستیا فریدلند، وزیرخارجه کانادا، گفته است هرگونه تعرفه، اصلا قابل قبول نیست.

در این فهرست، برزیل، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه هم قرار دارند.

هنوز معلوم نیست که آیا کشورهای هم پیمان آمریکا از این تصمیم جدید معاف می شوند یا نه.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی، گفته است که اتحادیه اروپا به نحو قاطع و متناسب واکنش نشان خواهد داد تا از منافعمان دفاع کنیم.

برزیل هم گفته است به طور یک جانبه یا چندجانبه واکنش نشان می دهد تا از منافعش حفاظت کند.

استال، فدراسیون صنعت فولاد آلمان، اعلام نموده که چنین اقدامی قواعد سازمان دنیای تجارت را نقض می نماید و تاثیر عمده ای بر بازار فولاد آلمان می گذارد.

افزایش تعرفه ها به توصیه وزارت بازرگانی آمریکاست.

این وزارت خانه در گزارش اخیرش نتیجه گیری نموده بود که واردات فولاد و آلومینیوم امنیت ملی آمریکا را تهدید می نماید؛ چون این میزان واردات، فولادسازان آمریکایی را آن قدر تضعیف نموده که اگر یک درگیری نظامی پیش بیاید، امکان اتکای کامل به آنها نیست.

در همین حال وزارت دفاع آمریکا یادآوری نموده است که عمده واردات فولاد و آلومینیوم، از هم پیمانان ایالات متحده است و افزایش کلی تعرفه ها می تواند به آنها لطمه بزند.

کل مصرف ارتش آمریکا از فولاد و آلومینیوم، سه درصد است.

دونالد ترامپ در زمانی این تصمیم جدیدش را بیان کرد که لیو هه، سیاستمدار چینی و مشاور مالی و از دوستان نزدیک شی جینپینگ، رئیس جمهور چین، در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه در زمان اعلام این تصمیم جدیدش وعده داد که صنایع فولاد و آلومینیوم را بازسازی کند. او گفت این صنایع برای چند دهه به طور خفت باری از کشورهای دیگر و به خصوص چین لطمه دیده اند.

آقای ترامپ گفت: وقتی کشور ما نتواند فولاد و آلومینیوم فراوری کند، یعنی تقریبا دیگر کشوری نداریم... ما برای [وزارت] دفاع، فولادسازان معرکه و آلومینیوم سازان معرکه می خواهیم.

گزارش شده که اختلاف نظر در کابینه بر سر این تصمیم، اعلام این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را کمی عقب انداخت.

بیش از ده نفر از مدیران شرکت های فراورینماینده فلزات، از جمله نمایندگانی از شرکت فولاد آمریکا و همین طور شرکت چندملیتی آرسلر-میتال، در زمان اعلام این تصمیم حضور داشتند.

مدیران صنایعی که از فولاد استفاده می نمایند، علیه افزایش تعرفه ها کوشش می کردند. آنها نگران اند اگر وادار شوند از فولاد فراوری آمریکا بیشتر استفاده نمایند، هزینه هایشان افزایش می یابد.

ده ها شرکت، از خودروسازها گرفته تا شرکت های عمرانی، درباره از دست رفتن صدها هزار شغل هشدار داده اند.

طبق سرشماری سال 2015، فولادسازان آمریکایی حدود 140 هزار کارگر داشتند در حالی که شرکت های استفاده نماینده فولاد، از جمله آنها که به فولاد وارداتی وابسته اند، 6.5 میلیون آمریکایی را به کار گرفته اند.

دفعه قبل که آمریکا برای واردات فولاد تعرفه گذاشت، در سال 2002 و در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، کمتر از دو سال بعد و برای پرهیز از درگرفتن جنگ مالی پرهزینه، این تعرفه ها را لغو کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا تعرفه های سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تعرفه های سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید