شروع تحول در پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور

به گزارش وبلاگ خبری تحلیلی، جلسه هم اندیشی نحوه اجرای فرآیند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) در پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور با حضور محمد معزالدین معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق آزاد کشور، دکتر مصطفی خانزادی معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد کیش، محمد رضا عبدالرحیمی مدیر دفتر برنامه ریزی، بودجه و سرمایه گذاری دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد، مهدی رعیتی سرپرست مدیریت فنی و امور زیر بنایی دبیرخانه مناطق آزاد و اساتید مطرح گروه مهندسی و مدیریت ساخت دانشگاه های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر، تربیت مدرس و فردوسی مشهد با توجه به پیشرو بودن سازمان منطقه آزاد کیش در پیاده سازی فرآیند BIM در پروژه های عمرانی به میزبانی جزیره کیش برگزار گردید.

شروع تحول در پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور

در این نشست معزالدین با بیان اینکه الگو سازی برای سرزمین اصلی یک وظیفه سنگین ملی است که در مناطق آزاد بر عهده داریم گفت: به دلیل نگرانی ها از مفاهیم مختلف در زمینه انتقال تکنولوژی، مدیریت، اوضاع اقتصادی و مناسبات فی ما بین بخش خصوصی و دولت که در حقیقت بخش کوچکی از چالش های ملی ما است و گاهی به عنوان ابر چالش ملی نیز مطرح می گردد باید در این زمینه قبول مسئولیت کنیم و با انجام این اقدامات درمناطق آزاد به عنوان الگو زمینه را برای تسری به کشور فراهم کنیم.

معاون برنامه ریزی دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد اضافه نمود: ظرفیت ملی ما به حدی زیاد است که با نظر به علوم جدید بسیاری از موارد مورد احتیاج در داخل کشور موجود است اما امکان ظرفیت شناسی و استفاده از آنها در مدیریت ملی دچار چالش سنگین شده است. یکی از این چالش ها بحث صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت در مجموع هزینه های ملی است و از جمله این جلوگیری از هدر رفت در حوزه عمرانی و بخش های زیر ساختی است که در کشور توسط دولت در حال اجرا است.

وی در ادامه با اشاره به گزارش های ارائه شده در سطوح ملی گفت: این گزارش ها نشان دهنده وضعیت مدیریت ساخت در ایران است که حداقل بین بین 30 تا 40 درصد هدر رفت هزینه و زمان دارند و اگر مدیریت گردد با توجه به مسائلی که کل کشور با آن رو به رو است در زمینه اعتبارات ملی می بینیم که چه حجمی از مسائل ملی که نقش مستقیم در اشتغال دارد سامان پیدا می نماید و حل می گردد.

معزالدین گفت : با فرصتی که پیش رو داریم به نوعی تقسیم کار بین مناطق آزاد به یاری دانشگاه های خوب کشور شکل می گیرد. نکته بسیار مهم اینکه ما در وضعیتی هستیم که حتی انعکاس عملکرد دانشگاه های ما بین تحصیلکرده های خودمان هم مثبت نیست و فارغ التحصیلان ارتباط خود را با دانشگاه ها ضروری نمی دانند و این یک معضل است. در صورتی که ارتباط آکادمیک مهندسین مشاور و پیمانکاران در راستای ایجاد ساختار نو در مناطق آزاد جدید در حوزه های توسعه ای باید به صورت همیشگی باشد تا براثر این تعامل دو سویه جامعه مهندسی و دانشگاه از نظر علمی به روز شوند.

وی با اشاره به لزوم ارتباط و نقش دانشگاه ها در روند توسعه گفت: در کشورهای پیشرفته در مسائل توسعه ای دانشگاه ها تمامی طرح ها و فعالیت ها را باز بینی می نمایند و اشکالات بر طرف می گردد. دانشگاه ها نیروهای مورد احتیاج را آموزش می دهند و آنها نیز یافته های اجرایی حین پروژه را به دانشگاه منتقل می نمایند و این تعاملات موجب پیشرفت کشورها می گردد.

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد اضافه نمود: حال آنکه با نمونه سازی در مبحث BIM میتوانیم توانایی اجرایی مناطق آزاد را نشان دهیم. اگر در مناطق آزاد به جریان دانشگاه و دانشجوی داخل و خارج وصل باشیم و از نخبگان و اساتید استفاده کنیم مبحث BIM نیز همچنان به روز می گردد و بنایی گذاشته می گردد که پیمانکار و مهندس مشاور نسل جدید را به کشور معرفی کنیم در نهایت تحولات اتفاق می افتد. باید شرکت هایی بسازیم یا همین شرکت ها را به نحوی پرورش و گشترش دهیم تا موفق به جذب این قدرت ها شوند وبا مدیریت هزینه هرچه سریعتر به آنچه احتیاج است دست پیدا کنیم واین تحولات در سال های آتی مشهود باشد.

معاون عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با تاکید بر لزوم ایجاد شورای سیاستگذاری و شورای اجرایی که از پیشنهادات اساتید حاضر در نشست بود گفت: جزیره کیش پتانسیل های خوبی برای شروع این طرح دارد و اجرای طرح BIMمی تواند سرشروع تحولی در ساخت پروژه های بزرگ به لحاظ صرفه جویی درمنابع، هزینه و زمان باشد. البته این طرح دستاوردهای بسیاری دارد که محدود به زمان ساخت نیست وپس از ساخت پروژه نیز برای کارفرما وپیمانکار امکان نظارت بر وضعیت پروژه و حفظ ونگهداری آن را فراهم می نماید.

مصطفی خانزادی اضافه نمود: اشتغالزایی، تحول در مهندسی و عمران و صرفه جویی همه جانبه بخش هایی از مزیت های طرح BIM است و کارفرمایان، پیمانکاران ومشاوران پروژه ها اگر با مزایای بسیار این طرح آشنا شوند راغب خواهند شد از منافع این طرح در پروژه ها بهره گیرند.

وی اجرای طرح BIM را علاوه برتحول در صنعت ساختمان گامی درجهت هوشمند سازی شهرها دانست وگفت: حتی دربحث امداد رسانی و حوادثی مانند آتش سوزی نیز داشتن مدل مجازی سازه یاری بسیار شایانی به امدادگران می نماید تا با اطلاعات دقیق از وضعیت سازه اقدام به کار نمایند. درحقیقت BIM طراحی کاملی از وضعیت سازه و تمامی مصالح، شبکه های آب، برق، فاضلاب و تمامی جزییات یک پروژه است که به صورت چند بعدی طراحی می گردد و بادادن شمائی از سازه ضمن یاری به سازندگان برای پیش بینی و برطرف نواقص درمرحله ساخت ، پس از ساخت نیز مزیت های زیادی برای بهره برداران ومدیریت شهری دارد.

ارائه گزارش از نحوه اجرای طرح BIM درکشورهای پیشرو، آنالیز وضعیت صنعت عمران درکشور برای اجرای این طرح، اشاره به مزیت های بهره برداری از BIM درپروژه ها، آنالیز نحوه اجرای این طرح وتدوین آیین نامه اجرایی ، چگونگی شروع این طرح با مشارکت دانشگاهها، نحوه نظارت و تعریف طرح براساس ماموریت هر منطقه آزاد از جمله موارد مورد بحث وآنالیز دراین نشست بود.

لازم به ذکر است با توجه به ارتقای کیفیت ساخت و ساز در پروژه های عمرانی و به منظور جلوگیری از هدر رفتن هزینه و زمان در اجرای پروژه ها با استفاده از روش های مدیریت ساخت، پیاده سازی سیستم BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) در پروژه های عمرانی یکی از ضرورت های اساسی است.

فرآیند BIM یکی از روشهای مدیریت ساخت پروژه بر مبنای مدل کردن سه بعدی اطلاعات پروژه است که دو بعد هزینه و زمان نیز به آن اضافه می گردد. در طول چرخه حیات پروژه متناسب با کلیه عوامل مرتبط با پروژه مرجع و پایگاه داده ای را فراوری می نماید که در تمامی مراحل پروژه امکان کنترل و نظارت دقیق و مدیریت هزینه، زمان و کیفیت پروژه را در بهترین شرایط ایجاد می نماید.

این سیستم به وسیله شبیه سازی و یکپارچه سازی اطلاعات پروژه در مراحل مختلف در محیط مجازی باعث برطرف تداخلات و تناقضات در روند طراحی(هماهنگی بین طراحی معماری، سازه و تاسیسات برقی و مکانیکی)، برآورد دقیق احجام یا مقادیر و مدیریت بهینه ساخت و بهره برداری و نگهداری آن می گردد.

امکان پیاده سازی استراتژی اقتصاد مقاومتی، فراهم نمودن بستر لازم برای حضور فعال در میدان رقابت های بین المللی ، راهنمایی طرح ها در چارچوب برنامه های توسعه ای و اهداف کلان اقتصاد کشور، برآورد دقیق هزینه ها، بودجه بندی و کاهش ریسک های سرمایه گذاری و امکان به روز رسانی و اعمال تغییرات در هر زمان با برآورد مالی انجام تغییرات برخی از مزایا و قابلیتهای پیاده سازی BIM در ساختار نظام فنی و اجرایی مناطق آزاد است.

شایان ذکر است پس از این نشست اعضای جلسه از سه پروژه ترمینال جدید فرودگاهی، اسکله 35 هزار تنی و بازارماهی کیش دیدن کردند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شروع تحول در پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تحول در پروژه های عمرانی مناطق آزاد کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید